ÄP fototoimetus • 30. november 2010 kell 21:00

Pöördeline kvartal Tallinna börsil

Värske Äripäev kirjutab Tallinna börsil noteeritud ettevõtete kolmanda kvartali tulemustele tuginedes, et periood oli pöördeline, heas mõttes pöördeline.

Artiklis sõna saavate analüütikute sõnul olid me börsifirmade kolmanda kvartali tulemused üldiselt oodatust paremad ning paljud neist jõudsid üle pika aja taas kasumisse. Suures plaanis näitasid ettevõtted isegi analüütikute oodatust mõnevõrra paremaid tulemusi.

Ka Äripäeva arvates võib kolmandale kvartalile tagasi vaadates julgelt öelda, et ettevõtete paranenud marginaalid ja üldiselt head kasuminumbrid aitasid tuua üha enam jaeinvestoreid kauplema. Samuti on meil rõõm tõdeda, et kasumit võis teenida paljude firmade aktsiatega kaubeldes. Ühesõnaga, Äripäeva arvates on selle pöördelise kvartaliga suurem mõõnaperiood nüüd möödas, edasi saab minna vaid paremuse poole.

Aga see kõik on minevik, mis sellest, et lähiminevik. Mis saab edasi? Analüütikud (ka Äripäeva analüütikud) toovad nimeliselt välja kaks aktsiat, mil pilku peal hoida. Esiteks Silvano Fashion Group, kes on kriisijärgselt väga efektiivselt tegutsenud ning kel läheb tänu sellele väga hästi arenevatel turgudel. Ja teiseks Harju Elektri, kes on lõppeva negatiivse tsükli käigus üsna mõistlikult talitades suutnud eksporti suurendada. Kiita saab ka Harju Elektri otsus enamjaolt säilitada töökohad ajutiselt madalama palga juures - nii on nad uute ekspordivõimaluste tekkides võimelised neid kohe realiseerima.

Kolmanda kvartali tulemuste ja tulevikuväljavaadete eest saavad kiita ka Olympic ja Tallink. Ning olgugi, et oluliselt mustemates toonides räägivad analüütikud Nordeconi ja Baltika tulemustest, ei kipu ükski analüütik neid ettevõtteid veel maha kandma.

Seda enam, et tegelikkuses tunduvad kõik me börsifirmad olevat olukorraga kenasti kohandunud, koguni nii kenasti, et nad kavandavad juba uusi läbimurdeid. Swedbanki analüütiku Pertti Rahneli sõnul on nende fookus selgelt nihkumas kahjumlike allüksuste sulgemiselt ning restruktureerimiselt jätkusuutlikele tegevusvaldkondadele - üritatakse seda, mida juba hästi tehakse, edaspidi veel paremini teha. "Taas mõeldakse laienemisele, ent buumiaastatega võrreldes on mõtteviis oluliselt konservatiivsem ning laienemisprojektide perspektiiv suhteliselt kiiresti kasumisse jõuda märksa kõrgema prioriteetsusega," ütles Rahnel ning ega meilgi jää üle suurt midagi peale nõustumise.

Lõpetuseks prognoos. Jah, Äripäev teab, et prognoosimine on libedale jääle minek, kuid mingi tulevikunägemus võiks ühel majanduslehel ju ikka olla.

Kuna suur hulk analüütikuid prognoosib arenevate turgude järelejõudmist arenenud turgude ja tuginedes Eesti firmade üha paremale n-ö minekule, tasub meie meelest uuel aastal loota börsilt kasvu. Kas just kriisieelsete tasemete taasvallutamist, kuid siiski kasvu. Head investeerimist!

Autor: ÄP

Hetkel kuum