Silvia Kruusmaa • 7. detsember 2010 kell 11:56

Lang peab selgitama valimiste rahastamist

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna justiitsminister Rein Langile arupärimise Reformierakonna valimiskampaania rahastamise kohta.

„2009. aasta lõpul sattusid kaks Reformierakonna riigikogu fraktsiooni kuuluvat riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert Antropov skandaali, kuna pankrotistunud reklaamifirma Droom kaudu ilmusid välja dokumendid, mille kohaselt võisid nad 2007. aasta valimiskampaania rahastamisel kasutada ebaseaduslikke võtteid, lastes oma arveid tasuda firmadel,” ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Lauri Laasi erakonna teate vahendusel. „Seadusega on see keelatud. Prokuratuur menetlust ei alustanud, viidates asjaolule, et karistusseadustik ei hõlma valimisliitude, üksikkandidaatide või erakonnast eraldi valimiskampaaniat tegevate kandidaatide valimiskampaania ebaseaduslikku rahastamist.” 

Laasi sõnul ilmnes umbes kuu aega peale Rahumägi ja Antropovi juhtumi avalikuks tulekut, meedias avaldatus info põhjal, et reformierakondlase Kristiina Ojulandi 2007. aasta riigikogu valimiste eel 14. ja 24. veebruari ürituste eest tasus tema nõuniku firma, Ojuland ega Reformierakond neid kulutusi ei deklareerinud.

„Reformierakond on need väited tagasi lükanud,” märkis Laasi. „2010. aasta lõpul on meedias taas rääkima hakatud, et reformierakondlase Jaanus Rahumägi majanduslike huvide deklaratsioon ei peegelda väidetavalt tegelikku olukorda.”

Vastavalt erakonnaseadusele ei või erakonna vara ja vahendite allikaks olla juriidiliste isikute annetused, samuti ei tohi erakond vastu võtta anonüümset ega varjatud annetust. Varjatud annetuseks loetakse mis tahes kaupade, teenuste, varaliste ja mittevaraliste õiguste loovutamist erakonnale tingimustel, mis ei ole kättesaadavad teistele isikutele. Erakonnad peavad kuu aega pärast valimisi esitama Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjonile valimiskulude aruande. Samuti peavad aruande esitama poliitikud, kes lisaks teevad isikliku kampaania.

Seoses eeltoodu ning olukorra tõsidusega palub Laasi justiitsministril vastata järgmistele küsimustele:

Kuidas suhtute kirjeldatud või sarnastesse juhtumitesse ning kas tegemist on erakonnaseaduse rikkumistega?

Kuidas Teie hinnangul oleks võimalik vältida enne 2011. aasta Riigikogu valimisi valimiskampaania varjatud rahastamist?

Kas kirjeldatud rikkumiste puhul on võimalik rakendada mingeid sanktsioone?

Milliseid probleeme näete Justiitsministrina erakondade rahastamise juures?

Kas Teie isiklikult olete kasutanud valimistel varjatud rahastamise skeemi?

Hetkel kuum