Sirje Rank • 30. detsember 2010 kell 6:51

Valuutalaenude all lookas islandlased saavad kergendust

Majandusbuumi harjal autode ja elamute soetamiseks võetud valuutalaenudega hätta jäänud islandlased võivad kergemalt hingata – sel nädalal võttis Islandi parlament vastu seaduse, mis võimaldab laenutingimusi muuta.

Seaduse vastuvõtmine on oluline samm majapidamiste võlakoorma restruktureerimiseks, teatas Islandi majandusministeerium, rõhutades, et finantssüsteemi stabiilsust see samm ei ohusta.

Agentuuri AFP andmeil on valuutalaene võtnud ca 10% Islandi 320 000st elanikust, kuna kroonilaenude intressimäärad olid oluliselt kõrgemad kui Šveitsi frangis või Jaapani jeenis laenatud summadelt. Kui aga Islandi kroon 2008. aasta sügisel riigi rahandust ja majandust tabanud krahhi järel järsult odavnes, muutis nende laenude teenindamine paljudele üle jõu käivaks.

Islandi valitsus teatas juba septembris, et kavatseb vastu võtta seaduse, mis kergendab valuutalaenude tagasimaksmist. Seda pärast Islandi ülemkohtu otsust, mis sedastas, et "seadusevastaselt valuutas denomineeritud autolaenudelt tuleb intressi arvutada Islandi keskpanga kehtestatud määrade alusel". Valitsus teatas toona, et uut seadust rakendatakse kõigi laenuklasside puhul, mis on seadusevastaselt vahetuskursiga seotud.  

Islandi majandusministeerium teatas sel nädalal, et pankadel on nüüd 90 päeva aega auto ostmiseks võetud valuutalaenud Islandi keskpanga kehtestatud intressimäärade alusel ümber arvestada. Lisaks on kodulaenu võtnud majapidamistel võimalus need laenulepingud ümber teha inflatsiooniga seotud laenudeks või indekseerimata laenudeks.

Septembris märkis Islandi keskpank, et 25 aastaks võetud laenu puhul võib Islandi ülemkohtu otsus vähendada laenu põhisummat 25-50% võrra.

Hetkel kuum