Tallinna börs näitab teistele kandu

Birjo Must 05. jaanuar 2011, 00:00

Tallinna börsil kaubeldi eile 2,7 miljoni euro ehk 42 miljoni krooni eest, mis oli ligi neli korda enam kui üleeile. Aktsiate liikumist peegeldav OMX Tallinna indeks kerkis eile 2,86%, esmaspäeval tõusis indeks 3,17%.

Swedbanki aktsiate maaklerosakonna juhi Andres Suimetsa sõnul ei ole börsiralli põhjus üleminek eurole, vaid pigem maailma aktsiaturud. "Globaalsed aktsiaturud alustasid aastat väga positiivselt, ja nii ka Tallinna börs," kommenteeris ta.

Samas märkis Suimets, et Tallinna börsil esmaspäeval toimunud tõus ja selle jätkumine eile olid teiste riikide börsidega võrreldes oluliselt võimsamad. "Kahe päeva jooksul toimunud OMX Tallinna kuueprotsendilise tõusuga oleme maailma vaieldamatult parim turg," väitis ta.

Tõusu taga kohalikud investorid. Swedbanki kinnitusel on aktsiaturu tõusu põhjustajateks aktiivsed kohalikud investorid. "Nagu ka 2010. aasta jaanuaris ei ole täheldada välisinvestorite agressiivset ostulainet, pigem on aktiivsed kohalikud jae- ja institutsionaalsed kliendid," rääkis Suimets.

Trigon Fundsi fondijuht Mehis Raud oli seisukohal, et börsitõus pole seotud euro tulekuga, vaid pigem on põhjuseks investorite emotsionaalsed ostud. "Arvan, et peamiselt ostavad väikeaktsionärid," lisas ta.

Raua arvates mõjutas eilset börsipäeva ka eilne Äripäeva artikkel, milles kajastati fondijuhtide prognoose 2011. aasta kohta. Valdavalt olid prognoosid optimistlikud ja alanud aastaks oodatakse Tallinna börsile kuni 39% suurust tõusu.

LHV analüütiku Kristo Oidermaa sõnul on euro suurendanud investorite seas kindlustunnet. "Aastalõpp ja jaanuari algus on tavapäraselt olnud aktsiaturgudele soodne aeg. Nii et ühelt poolt toetab börsi tõusu sesoonne efekt, kuid kindlasti on oma mõju ka euro tulekul, mis investorite kindlustunnet on kergitanud," kommenteeris ta.

Eelmise aasta jaanuari ralli on siinkohal hea näide, kus kohalikud investorid üritasid ennetada eurootsusega kaasnevat võimalikku välisraha sissevoolu.

Turu väiksus võimendab liikumist. Oidermaa sõnul on Tallinna börs mahult üpris pisike ja seetõttu toob investorite meeleolude kõikumine kaasa suuremaid liikumisi kogu aktsiaturul. Näiteks eelmise aasta jaanuari tõus (+45%) tõi kaasa lausa eufooria mõõtmed.

"Kuna tõus on kestnud vaid kaks päeva, siis ei näe põhjust, miks aktsiahindade tõus ei võiks jätkuda," lausus ta. Oidermaa märkis, et börsitõusu veavad kohalikud erainvestorid. "Usume, et välismaised institutsionaalsed investorid on varemgi Balti riike atraktiivseks investeeringuks pidanud ning eurole üleminek toob Eesti uuesti investeerimishorisondile," sõnas ta.

Aktiivsus Tallinna börsil on osaliselt tingitud eurost ja välisinvestorite huvi suurenemisest, kuid oma roll on mängida ka emotsioonil, lausus aktiivne väikeinvestor Elmo Somelar. "Kuuldavasti mõjub euro tulek välisinvestoritele positiivse signaalina. Teisalt on majandus ka paranemas," rääkis ta.

Somelar pole enda sõnul otseselt ordereid jälginud, kellele müügi- ja ostukorraldused on antud. "Siiski kipun arvama, et tegemist on välisinvestorite huvi suurenemisega. Või siis on ka turu ootused kõrgel, et välisinvestorid on sisenemas," selgitas ta.

Somelar kavatseb aktsiaid osta. "Väga positiivne ja tugev ettevõte meie regioonis on Tallink. Tallinna Vesi on võib-olla kõrgendatud riskiga, kuid seni olnud siiski hea dividendiaktsia. Tallinna Kaubamaja on samuti heade väljavaadetega ja ehitussektorist valiksin võib-olla Merko," loetles ta.

Mullu börsiinvestorite edetabeli võitnud Arvo Nõges lausus, et peamiselt ostavad praegu aktsiaid kohalikud. "Eks ostjad tahavad praegu rohkem osta kui müüjad müüa, aga aasta alguses peaks enamusel olema hea tuju ja eks siis oodatakse rohkem helgemat tulevikku," arvas ta.

Nõgese meelest on tegemist tavalise optimismiga, kuna käibed ei ole nii suured, et börsil väga palju välisraha näha oleks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing