Indrek Kald • 12. jaanuar 2011 kell 12:32

UniCredit Bank: euroala võlakriis ei pärsi Eesti kasvu

UniCredit Banki majandusprognoosi kohaselt on Lõuna-Euroopa riikide võlakriis jätkuvalt rahaturgude mureallikaks, kuid sellest tulenevad riskid on hallatavad ja ei tohiks otseselt takistada Kesk- ja Ida-Euroopa majanduste taastumist.

UniCredit Bank prognoosib Kesk- ja Ida-Euroopale selleks aastaks 3,8%-list majanduskasvu. Eriti muljetavaldavalt on panga teatel taastumas Eesti, Türgi, Poola ja Tšehhi majandused. Majanduskasvu aluseks on tööstussektori taastumine ja tugev eksport. Riikide sisenõudlus on näitamas taastumise märke ning see süvendab ootusi laiapõhjalisema majanduskasvu osas.

UniCredit Banki Eesti filiaali juhi Taavi Lauri sõnul leiavad panga analüütikud, et euroala võlakriis ei hakka olulisel määral pidurdama Kesk- ja Ida-Euroopa majanduskasvu. "Üksnes 3,3% regiooni ekspordist on suunatud võlakriisiga vaevlevatesse riikidesse ning olulised investeeringud regiooni tulevad Saksamaalt, Austriast ja Eesti puhul Skandinaaviast," märkis ta.

"Eile saime teada, et Eesti eksport on ajaloolisel rekordtasemel ning kaks olulisemat eksportturgu on Rootsi ja Venemaa. Riskide hajutamiseks  on hädavajalik leida sihtturge ka Kesk-Euroopast. Saksamaa ja Austria tugevad majandused pakuvad praegu selleks häid võimalusi," selgitas Laur.

Keskmine eelarve puudujääk Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis langeb UniCrediti prognoosi kohaselt eelmise aasta 5,4%-lt tänavu 4,7%-le. Riikide välisvõlg tõenäoliselt suureneb, kuid see ei ületa 40% SKPst. Regiooni ostujuhtide indeksid on viimaste aastate tipptasemel ning usaldust tekitab Saksamaa majanduse taastumine ning tugev nõudlus Aasia riikidest. Samuti on tööpuudus nüüdseks läbinud oma kõrgtaseme ning ennekõike tänu tööstussektori tugevale taastumisele ollakse loomas ka uusi töökohti, teatas pank.

Majanduskriis seadis Kesk- ja Ida-Euroopa riikide senise majandusmudeli küsimärgi alla ning on selge, et regioon ei saa finants- ja võlakriisi tõttu rajada edasist kasvu odava kapitali sissevoolule. Suure tõenäosusega ei võeta euroalasse uusi liikmesriike enne 2015 aastat. Regioon saab rahvusvaheliselt lisa tähelepanu 2011. aastal tänu Ungari ja Poola ELi eesistujariigiks olemisele. Ungari ja Poola peavad ELi juhtima finantsiliselt väga keerulisel ajal ning nende edukusest eesistujana sõltub ka ELi ja euroala edasine laienemine, seisab UniCrediti ülevaates.

UniCredit on ligi 50 riigis esindatud finantsasutus, pangal on enam kui 161 000 töötajat. UniCreditil on Kesk- ja Ida-Euroopa regioonis üle 3900 filiaali.

Hetkel kuum