Ettevõtjad hoiatavad järgmiste hinnatõusude eest

Birjo Must 21. jaanuar 2011, 00:00

"Selle aasta alguses me hindu ei tõstnud, kuid aasta jooksul plaanime kindlasti tõsta, sest päris ilma pole enam võimalik müüa," rääkis Põltsamaa Felixi juhatuse esimees Anti Orav.

Orava sõnul on tegemist valdavalt toodetega, mille tooraine hinnad on tõusnud või tõusmas, eelkõige õli ja aedvilju sisaldavad tooted. "See on kulupõhine hinnatõus, mis sõltub sisendite hinnatõusudest. Suurusjärk varieerub mõnest protsendist kuni 10 protsendini," rääkis Orav.

Hinnatõusu aeg sõltub sellest, millal kaubandus hinnad ära muudab. "Me võime oma hinnad kauplustele edastada, kuid kui nad pole sellega nõus, siis hinnatõusu ei tule," selgitas Orav.

Ka kodutekstiilitooteid valmistava Mivar ASi juht Ingvar Kadastu sõnul plaanib ettevõte 2011. aasta jooksul mõne toote hinda kindlasti tõsta.

Toormaterjali hind tõuseb. Põhjuseks on toormaterjali hindade kasv. "Kiu hinnad on maailmaturul tõusnud ja see mõjutab otseselt kiupatjade hindu," rääkis ta. Valmistoodete hinnatõus leiab Kadastu kinnitusel aset umbes kuu aja pärast, sest siis tuleb uus toormaterjal uue hinnaga sisse.

Ehituse hinnad hakkavad 2011. aastal kindlasti tõusma, sest nii tööjõukulud kui ka materjalide hinnad on tõusnud, tõdes Irest Ehitus ASi omanik ja juhatuse esimees Rein Kiudsoo. "Praeguseni pole me veel vanu hindu tõstnud, kuna pole sel aastal ühtegi uut tööd pakkunud," rääkis Kiudsoo. "Ma arvan, et kui hakkame pakkuma, siis umbes 10-15% kallimalt peaksime ehitama."

Hinnatõusu peamine põhjus on Kiudsoo sõnul suurenevad tööjõukulud, kuna töölisi lihtsalt ei ole enam. "Töölised lähevad kõik Soome ja Rootsi ära ning pole enam mitte kellegagi ehitada, see on kõige suurem probleem," selgitas ta.

Samuti on juba praegu selgunud, et materjalide hinnad on tõusmas. "Kindlasti tuleb umbes 5protsendiline hinnatõus materjalide pealt," ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing