Raivo Hein: suured firmad on mugavad

Kaisa Gabral 17. veebruar 2011, 12:03

Ettevõtja ja investori Raivo Heina sõnul on suured ettevõtted muutunud mugavaks, sest neil on raha ja palju tööjõudu,
kuid nad unustavad sageli ära, mis tunne on olla ettevõtja.

"Gasellid on väikefrmad, ma võrdleks neid kiirteega, kus veokid sõidavad. Veok on suurfirma, tema eelised on raha ja palju tööjõudu ning ta suudab nende kahe asjaga midagi suurt ellu viia. Aga ta ei tee seda. Miks? Sest suured firmad on meil muutunud mugavaks. Väikesel ettevõttel ehk gasellil on seda möödasõitu või muudatust võimalik teha. Suurfirmad on aga nii mugavad, et unustavad ära, mis tunne on olla ettevõtja," lausus Hein Äripäeva Gaselli konverentsil.

"Ettevõtjaks olemine tähendab ebaõnne. Suurem osa ideid ja mõtteid miskipärast ei realiseeru. Hea kui sajast ideest 3-4 realiseerub," lausus Hein.

Kuigi majandus hakkab paremaks minema, elame me Heina sõnul veel selles ajas, kus tuleb veel olla tagasihoidlikum. "Ei tasuks võtta asjatuid riske. Neid riske võeti palju siis, kui kõigil hästi läks. Riskide hajutamine on tähtis küsimus, lisaks võiks ettevõtetel olla raha deposiitides. Ma ei julgeks seda raha isegi aktsiaturgudele panna," soovitas Hein.

"Kui raha ei tule sisse nii palju, siis ei saa seda ka kulutada. Siis tuleb minna säästurežiimile. Kui inimesi koondada, kuid ettevõte tegutseb edasi, siis on see ikkagi tootlikkuse tõstmine. Kuid inimeste koondamine on viimane asi, mida ma soovitaksin teha. Enne saata nad palgata puhkusele. Inimesed ei ela selliseid asju üle kergesti, eriti sellisel ajal," märkis Hein, kelle sõnul tuleks raha ja energia raiskamine lõpetada. "Lülita ka arvuti ööseks välja," lisas ta. "Rikkus tuleb sellst, kui palju suudad säästa, mitte sellest, kui palju suudad teenida," märkis Hein.

Hein ei tahaks, et ükski tema ettevõte oleks turul esimene, sest kui ettevõte on turul esimene, siis ei pingutata enam. "See, milles sa halb oled, see ei huvita mitte kedagi. Kes on edukas ettevõtja? Kui me kollasest ajakirjandusest loeme, siis keegi on edukas seepärast, et tal on palju raha. Sa oled hea laulja ja sa oled kuulus - kas see tähendab, et sa oled edukas? Minu kriteeriumide järgi on edukas inimene või edukas ettevõte see, kes suudab midagi luua. Ettevõtte puhul - ta loob midagi, mis teeb teistel elu lihtsamaks, kergemaks ja siis on saadud raha vaid boonus," märkis Hein.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. February 2011, 14:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing