Kristo Kiviorg • 22. märts 2011 kell 21:00

Viis indikaatorit, mis näitavad, et on aeg edasi liikuda

Millest aru saada, et midagi su elus vajab muutmist? Kui järgnevast viiest indikaatorist kolme või enama puhul tuleb negatiivne vastus, on aeg küps.

1. Huvi. Kus on sinu tegelik huvi antud hetkel elus. Mõnikord ei pane me tähelegi, kui huvikese muutub, me ainult arvame, et see on endiselt seal, kus varem.

2. Sujuvus. Kas iga päev on kui tõkkejooks või saab ka vabalt ringi lipata? Sujuvus on seotud positiivsete emotsioonidega, mittesujuvus negatiivsetega. Milline on nende emotsioonide vahekord olnud viimasel ajal? Nn teetõkkeid või väljakutseid on kahte sorti - need on kas hoiatava või kasvatava loomuga ja alati suunavad need meid kusagile. Kui edasiminekutunnet ei ole ja erinevaid takistusi muudkui kuhjub, oleme omadega valel sihil liikumas. Sujuvus puudub ka status quo seisundis, sest olukorra hoidmine nii nagu on nõuab aja möödudes järjest suuremat pingutust. Lõpeb see jõuetusega. Lagunemine on seda hävitavam, mida kramplikumalt me millestki oleme kinni hoidnud.

3. Tervis. Oled tihti tervisega kimpus. Füüsis peegeldab meie vaimset seisundit kõige otsesemalt. Kui oled väsinud või liiga tihti haige, on aeg hoog maha võtta, tegutsemisviise või kohta ning hoiakuid muuta. Keha on alati targem kui mõistus (ego).

4. Sina-ise-tunne. Kui palju on sinu elus praegu aega, mil saad olla sina ise? Kas oled oma igapäevast tööd tehes tundnud, justkui ei kuuluks sa sellesse seltskonda või gruppi? Kui pead olema liiga tihti see, kes sa tegelikult ei ole, on see üheks oluliseks signaaliks.

5. Põnevus. Kogu aeg ei pea elu põnev olema, aga kogu aeg ei pea see ka igav olema. Igaüks meist saab aru, kui oleme tolmukihi alla mattunud. Küsimus on vaid, kas julgeme seda tunnistada, kas julgeme olla ausad eneste suhtes. Mida vähem loomulikku põnevust (pidev mugavustsooni laiendamine) igapäevaelus, seda enam vajame sinna kõrvale erinevat meelelahutust, impulsse, mis meid turgutama peaksid.

Mõnikord piisab vaid vaatenurga muutmisest, et kõik muutuks. On ju suur vahe, kas laod lihtsalt müüri või ehitad koolimaja.

Hetkel kuum