Ahhaa avab peagi uksed!

Ka teekond sinna on eriline. Astudes planetaariumi poole, jäävad põrandale maha astronaudi jäljed, kõik erineva suuruse ja kujuga, vastavalt sellele, milline inimene antud teekonda läbib. Sellist omapärast illusiooni luuakse interaktiivse projektsiooni abil. Inimene, kes planetaariumi siseneb, tunnetab, et ta ei seisa jalgupidi maakeral, vaid kosmoselaevas.

Planetaarium on tõeline ime Jaapanist. AHHAA teaduskeskuse planetaariumi täheprojektorite looja on Jaapani noor hiiglast kasvu teadlane nimega Ohira. Oma kerakujulise kompaktse projektoriga Megastar, mille sarnast maailmas peale Ohira omade ei leidu, suudab mees luua kõige ilusama täistaeva süsimustale taustale - tegemist on tõelise Jaapani imega. AHHAA pallikujuline projektor Megastar on omalaadsetest esimene Euroopas. Jaapanis on sellest saanud aga üks kõige hinnatumaid täheprojektoreid.

Klaaspõrandaga planetaariumi sisenetakse saali poolt tunnelist ja väljutakse läbi kõrge klaaskoridori lifti poole. Sellest klaaskoridorist avaneb kena vaade hoone katusele ja teistele kesklinna hoonetele. Katuselt viib inimesed alla klaasist lift.

Maja esmaseks tõmbenumbriks on nii väljas kui ka sees olijale hiiglaslik energiamasin, kus erivärvilised ühesuurused ja üheraskused pallid liftiga üles lähevad ja siis igaüks oma teekonda ise valides alla tulevad. Energiamasina pallikeste liikumist, kuidas potentsiaalne ehk kõrgusenergia muutub kineetiliseks ehk liikumisenergiaks, saab näha nii majast seestpoolt kui ka tänavalt maja eest, kust avaneb võimas vaatepilt kogu süsteemile tervikuna.

Külastajaid ootab teaduskeskuses kolm erinevat saali. Kahe rõduga suures saalis leidub mitmeid huvitavaid atraktsioone - seal on võimalik sõita jalgrattaga trossi peal, end köie abil ise toolil istudes lae alla tõmmata jne. Teise saali veemaailma tõmbenumbriks on 6 m3 mereakvaarium, mille veesüsteem altkorruse kaudu käib.

Teaduskeskuse külastajad saavad oma silmaga jälgida, kuidas elus tibu munast koorub, teha tutvust robotite ja lennusimulaatoritega, vaadata, kuidas mänguasjad võluväel elavaks muutuvad, tutvuda peegellabürindiga, osta teaduspoest teadusmänguasju jpm. Kõik eksperimendid tutvustavad lähemalt mingit huvitavat nähtust või loodusseadust.

Treppidel asetsevate poolkaarjas pingiridadega teadusteatrisaalis on võimalik näha põnevaid etendusi ja katseid. Ümmarguste värviliste akendega kolmas saal on külaliseksponaatide saal, kuhu on peatselt oodata näiteks robotloomaaeda.

Kolmnurksetest tükkidest koosneval põrandal saab jälgida päikese teekonda keskpäeval aastaringselt ning aasta pärast tulla tagasi ja üle kontrollida, kas ikka loodusseadused kehtivad ja kas päike aasta pärast täpselt samal ajal samas kohas on.

Majas on domineerivateks materjalideks betoon ja õhuline klaas. Seintelt torkavad silma graatsilised pesubetoon-mummud. Kolmandaks kasutatavaks materjaliks on puit. Suures saalis on Eesti kõige võimsamad liimpuittalad, mis toetavad 20 meetri kõrgust lage, andes ruumile võimsa ja jõulise tunde.

Poolümmargusekujulised näitusesaalid - kuppelsaalid asuvad maja keskosas, kuhu päike ei paista otse sisse. Näitusesaalid on poolhämarad selleks, et eksponaadid esile tõuseks. Tähelepanuväärsed on ka näitusesaalide maast laeni ulatuvad uksed. Kuna eksponaadid on rasked, on sellistest kõrgetest ustest võimalik treileriga sisse sõita ja asjad õiges kohas maha tõsta.

Suure saali põrand on valatud valgest betoonist, millel on märgata palju väikeseid metallkorve, mille alla on peidetud kõik keldris asuvad juhtmed-kaablid. Väga oluline aspekt on teaduskeskuse juhataja Tiiu Silla sõnul ka see, et laod asuvas sama hoone keldris ja nii ei pea rentima kuskilt mujalt ruume: eksponaadid on suured ja vajavad palju pinda.

Tervet maja sisustust läbib soe terrakota toon. Lisaks oranžile on teiseks domineerivaks värviks sinine. Antud värvid tulenevad AHHAA sümbolitest - nende logo on sinine ja giidide särgid oranžid. "Väga keerukas oli meil sellistes värvitoonides sobiva mustriga vaipkatet põrandatele leida," kirjeldab Tiiu Sild valiku protsessi. "Proovisime sisekujundajatega 5-6 sorti enne, kui selle õige leidsime."

Sinistes toonides on ka rõduga 150kohaline konverentsisaal, kus on juba mitmeid konverentse toimunud. Kontraste maja sisekujunduses tekitavad ka kõikvõimalikus suuruses torud.

Sild selgitab, et neid ei ole teadlikult ära peidetud, et külastajad näeks, kuidas maja funktsioneerib. Mõistagi ei puudu majast kiire internet, et saaks teha ka televisiooni otseülekandeid. "Näiteks ülekannet teadlaste ööst, aga miks mitte ka presidendi vastuvõtust," sõnab ta.

Hetkel kuum