Sirje Rank • 7. aprill 2011 kell 10:22

Rootsi minister: Portugal jäi abipalvega hiljaks

Portugal on väga raskes rahanduslikus seisus – võlakoorma all lookas pole mitte üksi avalik sektor, vaid majandus tervikuna, kommenteeris Rootsi rahandusminister Anders Borg Portugali otsust Euroopa Liidult abi paluda.

„See otsus pidanuks tulema juba novembris või detsembris. Nüüd on Portugal sattunud veel ka valitsuskriisi ajal, mil riigil tuleb tagasi maksta suuri laene. See on väga keeruline olukord,“ ütles Borg TV4 uudistele.

Portugali abipaketi suurus võib jääda vahemikku 60-80 miljardit eurot, vahendas agentuur TT.

Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäär andis uudise peale pisut järele, alanedes 8,78%le eilselt 8,91 protsendilt. Suurem leevendus see ei ole – aasta tagasi tuli Portugalil sama tähtajaga võlakirjadel intressi maksta 4,50%.

Võrdluseks on Rootsi kümneaastase tähtajaga võlakirjade intressimäär 3,32%.

Abilaenu andmine võib osutuda Portugalile probleemipuntras kõige lihtsamini lahendatavaks, kirjutas täna Wall Street Journal.Tegemist on euroala ühe vaeseima riigiga, kus Euroopa integratsioonist kannustatud elatustaseme tõus pole kaasa toonud vastavat tootlikkuse tõusu. Tagajärjeks on, et Portugali ettevõtted, majapidamised ja avalik sektor on lookas suure võlakoorma all. Kogu majanduse võlg välismaiste laenuandjate ees ületab riigi kahe aasta kogutoodangu. Valitsusel pole tasakaalus eelarvet olnud enam kui 30 aastat ning avaliku sektori võlga on üle 80% SKPst.

 

Hetkel kuum