Trossid, mis lubavad fantaasial lennata

Terastrosside valik on suur: olemas on kandetrossid, üldkasutatavad terastrossid, kraanatrossid, liftitrossid, eelpingutatud terastrossid ja roostevabad terastrossid.

"Terastrossi kasutamisel kande- ja kraanatrossi ning tõstevahendina on oluline kontrollida, kas see on ikka toodetud tõstmise otstarbeks ja kas lubatud katkemistugevusele võib kindel olla," sõnas Forankra Baltic OÜ müügidirektor Kalju Leima.

Niisuguste toodete kindla tõstejõuga garanteeritud ühendused valmistatakse üldjuhul spetsiaalsete pressidega.

Kasutusvaldkond lai. "Trosskinnituste kasutamine on kõige mõistlikum igasuguste telk- ja vantkonstruktsioonide puhul," selgitas arhitektuuribüroo Luhse ja Tuhal OÜ arhitekt Ra Luhse.

"Nad sobivad siis, kui on vaja kiiresti katta suuri pindu, eelkõige varikatuseid. Samuti sobib neid kasutada rippsildade ja mastide puhul ning trepipiirete kujundamisel," lisas ta.

Trosskinnitusi saab kinnitada lakke, põrandale, seinale reilidega ja akrüülalustele. Trosside abil saab paigaldada kardinaid, valgusteid, sildu, mastirõngaid ja rippsildu. Neid saab kasutada rõdudel, fassaadidel, varikatustel, trepipiiretel, mobiilimastides, reklaamidel ja isegi ronitaimede toestamisel.

"Siin on terastrossi tehniliste näitajate kõrval oluline ka visuaalne efekt ja esteetilisus," märkis Leima. "Parima tulemuse annavad sellisel juhul roostevabad terastrossid koos roostevabade ühendus- ja kinnitustarvikutega."

Kõigepealt tuleb Leima sõnul inimesel endal välja mõelda, kus ta trosse kasutada tahab, või pöörduda ideede saamiseks arhitektide poole. Seejärel, kui ideed on paigas, tuleb leida trosside kinnitused, mis olenevad vajadusest.

Vajalik on projekt. "Arvestada tuleb sellega, et trosse on vaja aeg-ajalt pingutada, muidu kipuvad nad lonti vajuma, aga siis on hoone või ruumi üldmulje rikutud," ütles Luhse.

Samas tuleb Luhse sõnul arvestada seda, et trosside kasutamist piirab asjaolu, et need töötavad ainult tõmbe korral.

Terastrosside kinnitamisel ehituskonstruktsioonidele on oluline veenduda lahenduse vastavuses ja valmiduses projektile.

Terastrosside ühenduste tegemine võiks olla kooskõlastatud spetsialistidega. "Näiteks täidavad trosspiirded nii turvalisuse kui ka huvitava arhitektuurse lahenduse ülesannet," lausus Leima. Trosskinnituste sarnase elemendina sobib kasutada terasvardaid.

Arhitektuuribüroo Luhse ja Tuhal OÜ käe all on valminud Rakvere keskväljakul asuv viiekorruseline musta värvi fassaadiga äri- ja korterelamu aadressil Turu plats 3, kus ärikorruse kohal ripuvad varikatusel pikad dünaamilisust rõhutavad trosskinnitused.

Metalltrosse on sama arhitektuuribüroo arhitektid kasutanud ka Pirita kloostri uue hoone juures. "Seal ei ole neil konstruktiivset funktsiooni, vaid nad on mõeldud lihtsalt ronitaimede toestamiseks," selgitas Ra Luhse.

Huvitavaid lahendusi nii arhitektuurse disaini kui ka kandekonstruktsiooni lisaelemendina võib kohata paljudes uusehitistes, näiteks Solarise keskuses.

Samuti võib näha trosse Kuressaare kaubamaja seinal oleva dekoratiivse taimetugisõrestiku puhul.

Hetkel kuum