Alyona Stadnik • 27. juuni 2011 kell 12:01

15 000 euro kadumine kaitseuuringute keskuses tõi kriminaalasja

Kaitseministeeriumi juures tegutseva sihtasutuse rahvusvaheline kaitseuuringute keskuses (RKK) toimunud raha kuritarvitamise tõttu algatati kriminaalasi, mis on seotud eelmisel kuul vallandatud büroojuhi tegudega.

Nüüdseks sihtasutuse endine büroojuht Leelet Nellis lasi väidetavalt sihtasutusel mullu kinni maksta oma isiklikud reisiarved ja võttis ka asutuse kontolt sularaha. Summa, mida töötaja kõrvaldas ulatub 15 000 euroni.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juhataja Kadri Liigi sõnul avastasid nad selle ise, kui panid kokku 2010. aasta majandusaasta aruannet. „Selgus, et mõningatel arvetel ei ole neid allkirju, mis peaksid olema,“ lausus Liik.

Liik kinnitas, et nad kindlasti vaatavad läbi kõik Leelet Nellisega seotud paberid. „Nii selle kui ka varasemate aastate omad. Praegu on vara öelda, mis ajast täpselt  väärkasutused pärinevad. Selge on see, et valdavalt on tegu 2010. aastaga,“ ütles Liik.

Liigi sõnul oli Nellise käitumine üllatus. "Me oleme ta vallandanud. Tal olid omad väga tugevad küljed, mille tõttu mõningaid hooletusi oleme talle andeks andnud. Aga loomulikult, kui selgus, et tegu ei olnud hooletusega, vaid selge kuritarvitusega, siis ei ole andestamisest mingit juttu,“ kommenteeris Liik.

Keskust rahastab suuremalt jaolt kaitseministeerium. „Me võime raha vastu võtta ka mujalt, kui teeme projekte,“ rääkis Liik ning lisas, et ei oska hetkel öelda, kas see juhtum mõjutab tulevikus kuidagi keskuse rahastamist. „Ma loodan, et mitte, kuid mul ei ole muidugi kindlust,“ lausus Liik.

Ta märkis, et  nad on valmis rahastajatele tõestama, et  on muutnud oma töökorraldust sellisel viisil, et selliseid juhtumeid tulevikus välistada. „Me oleme muutnud ülesannete jaotust ning tervet töökorraldust, mis puudutab raamatupidamise poolt. Uue büroojuhi me kindlasti mingi hetkel võtame, aga tema funktsioonid hakkavad olema mõnevõrra erinevad seoses selle sama töökorralduse muutumisega,“ rääkis Liik.

Rahvusvaheline kaitseuuringute keskus (tuntud ka ingliskeelse lühendiga ICDS) on kaitse- ja julgeolekuküsimusi analüüsiv mõttekoda, mis asutatud valitsuse poolt 2006. aastal. Laiemas avalikkuses on RKK tuntud kui igal kevadel toimuva Lennart Meri konverentsi korraldaja ja kuukirja Diplomaatia väljaandja. Keskuse ülesandeks on jälgida ja analüüsida kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas toimuvaid ülemaailmseid arenguid ning Eestile erihuvi pakkuvaid kitsamaid teemasid. Selle tulemusel sündiv sõltumatu eksperthinnang peaks olema riigiametitele abiks pädeva poliitika kujundamisel, samuti aitama tõsta avalikkuse informeeritust kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas toimuvast ning arusaamist Eesti julgeolekut mõjutavatest teguritest. Mitmetesse keskuse projektidesse on partneritena kaasatud sobiva profiiliga mõttekodasid teistest riikidest.

 

Hetkel kuum