Männik: Eesti Panga uus juht ei tule üllatusena

Alyona Stadnik 25. august 2011, 11:28

Eesti Panga presidendi kandidaatide esitamine on lõppfaasis. Nõukogu esimehe Jaan Männiku sõnul tuleb vaevalt kandidaadide avalikustamisel ajakirjandusele ja avalikusele suuri üllatusi.

„Mõned kandidaadid on ennast registreerinud ja ma usun, et neid võib tänase seisuga veel juurde tulla,“ tõdes Männik. Ta ei tahtnud presidendiks kandideerijate nimesid nimetada.

Männik ei kinnitanud, et Euroopa Keskpangas töötanud Andres Tupits, maailmapangas töötav Ardo Hansson, IMF-s töötanud Andres Sutt ja rahandusminister Jürgen Ligi on ennast registreerinud. „Vaevalt tuleb ajakirjandusel või avalikkusele mingisuguseid suuri üllatusi. Ma usun, et suur osa nende kandidaatide nimedest on kuskilt läbi jooksnud,“ lausus Männik.

Registreerinud kandidaatide nimed tuleb nädal enne koosolekut nõukogu liikmetele välja saata, et nemad saaksid pildi ette, kellest juttu on, selgitas Männik. „Me avalikustame nimed, kelle kandidatuuri hakkab nõukogu 6.septembril arutama. Ma ei ole kindel, et me 6.septembril ka ära otsustame, kellest saab president,“ lausus Männik. Ta selgitas, et see ei ole esimene kord, kus ta ise on nõukogu esimees ja see ei ole ka esimene kord, kus tuleb valida presidenti. „Tavaliselt see protseduur on selline, et võib olla päris palju kandidaate. Kui teoreetiliselt on 8 või 10 kandidaati, siis esimesel nõukogu koosolekul proovitakse seda nimekirja lühemaks teha ehk 2/3 jääb kõrvale,“ rääkis Männik.

Kandidaate saavad esitada vaid Eesti Panga nõukogu liikmed. „Kõik kandidaadid peavad võtma kontakti nõukogu liikmega, et olla kandidaat,“ selgitas ta.

Hea teada:

Eesti Panga nõukogu korralisel koosolekul, mis toimus 31. mail palus nõukogu esimees Jaan Männik nõukogu liikmetel esitada järgmiseks istungiks omapoolsed võimalikud kandidaadid keskpanga järgmise presidendi ametikohale. Järgmine istung toimub 6.septembril.

Eesti Panga president Andres Lipstok on ametis järgmise aasta 7. juunini. Vastavalt seadusele on keskpanga presidendi ametiaeg seitse aastat ja presidendi ametiaeg on ühekordne. Põhiseaduse kohaselt nimetab Eesti Panga presidendi ametisse vabariigi president keskpanga nõukogu ettepanekul. Ettepaneku tegemiseks on vaja vähemalt viie nõukogu liikme poolthäält.

Eesti Panga presidendi kandidaat peab enne presidendiks nimetamist läbima julgeolekukontrolli, mida teostab kaitsepolitseiamet kolme kuu jooksul. Täiesti salajase tasemega riigisaladusele juurdepääsuluba omavad isikuid ei pea kontrolli läbima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. August 2011, 13:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing