USA börsid said Euroopalt hoobi

Maarja-Liis Mitri 09. september 2011, 23:42

Aktsiad olid reedel USA börsidel Euroopast tulevate teadete tõttu teravas languses. Euroopa Keskpanga juhatuse üks liikmetest astus tagasi ja Saksamaa valmistub oma pankade kaitseks.

EKP juhatuse liikme Jürgen Starki tagasiastumine on märk pangasisestest vastuoludest, vähendades turgude usaldust EKP tegevuse suhtes. Kõrgete intressimäärade pooldaja Stark on üsna häälekalt kritiseerinud EKP võlakirjaostuprogrammi ja tema lahkumine näitab, et võlakriisimured on jõudnud murdepunktini.

Aktsiaindeksite langus intensiivistus veelgi, kui tuli teade, et Saksamaa ametnikud valmistavad ette Saksa pankade rekapitaliseerimise kava, juhuks kui see peaks Kreeka võlakirjade tõttu vajalikuks osutuma

"Osa Euroopast on viimaks taibanud, et raha, mida Kreekasse pumbatakse, et lükata edasi vältimatut, oleks mõttekam kasutada pankade rekapitaliseerimiseks, et viimaseid riikide võlakriiside eest kaitsta," sõnas aktsiastrateeg Peter Boockvar portaalile MarketWatch. Sama kinnitas ka firma Themis Trading aktsiakauplemise ülem Joe Saluzzi, lisades, et turud on väga närvilised, sest Kreeka maksevõimetus võib saabuda juba sel nädalavahetusel.

Kuigi Ühendriikide majandus pole samuti kõige paremas olukorras, tundub, et investorite jaoks on hetkel prioriteediks Euroopast tulevad uudised. "Keegi ei usu, et Ühendriigid võiks päriselt maksejõuetuks muutuda," sõnas analüütik Brad Sorensen.

Ühendriikide kolm peamist aktsiaindeksit lõpetasid täna järgmistel tasemetel:

Dow Jones     10 992,13       -303,68      -2,69%
Nasdaq             2 467,99         -61,15       -2,42%
S&P 500           1 154,23           -31,67      -2,67%

Tänased kaotused viisid antud näitajad ka madalamale tasemele kui nädala alguses. Nädala kokkuvõttes alanes Dow Jonesi tööstuskeskmine 2,2%, S&P 500 1,7% ja Nasdaqi koondindeks 0,5%.

Investorid koondusid reedel Ühendriikide võlakirjade juurde, viies kümneaastase obligatsiooni tulususe rekordmadalale 1,89%-tasemele. Veel neljapäeval oli tulusus 1,99%. 

Euro kurss kukkus reedel dollari suhtes ligi seitsme kuu madalaimale tasemele, kaubeldes 1,36 dollari ümber. Dollar tugevnes ka jeeni ja naelsterlingi suhtes.

Detsembri tähtajaga kullafutuuride hind muutus vähe, tõustes vaid $2 ehk 0,1% võrra, andes tasemeks 1 859,50 dollarit untsi kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2011, 23:42
Otsi:

Ava täpsem otsing