9. september 2011 kell 14:57

EKP juhatus laguneb

Euroopa Keskpanga juhatuse liige Jürgen Stark loobub oma positsioonist panga juhtkonnas ajendatuna mehe vastuseisust EKP võlakirjaostuprogrammile.

Keskpanga sõnul on Stark juba teine Saksa poliitik, kes sel aastal lahkuda on otsustanud. Veebruaris tegi sama Bundesbanki ülem Axel Weber, tuues põhjuseks samuti vastuseisu võlakirjade ostmisele. 

Kuigi EKP sõnul astub Stark tagasi isiklikel põhjustel, on Reuters saanud mitmelt allikalt infot, et käigu taga on siiski võlakirjaprogramm, mis viimati päästis kriisist Itaalia ja Hispaania valitsused.

Starki lahkumine on EKP-le üsna tugev hoop, sest ka selle kogenud president Jean-Claude Trichet läheb oktoobri lõpus pensionile. Trichet' asemele tuleb Mario Draghi, kelle kodumaa Itaalia on turgude terava surve all.

"See on märkimisväärne. Stark suhtus võlakirjade ostmisse samuti nagu Axel Weber ja praegune Bundesbanki president. See suhtumine iseloomustab kõiki sakslasi. See on märk suurtest probleemidest EKP-s. Sakslased on ilmselgelt Keskpanga võetud suunaga vastuolus," kommenteeris olukorda Bonni ülikooli majanduse emeriitprofessor Manfred Neumann.

Nii Stark kui ka Bundesbanki president Jens Weidmann olid koos kahe teise EKP 23-liikmelise nõukogu liikmega eelmisel kuul vastu võlakriisis vaevlevate riikide võlakirjade ostmisele. Sellele vaatamata tormas EKP Itaaliale ja Hispaaniale appi, kuid on nüüd mures, et ostes eurotsooni suuruselt kolmanda majanduse, Itaalia, võlga, julgustas pank vaid Itaalia valitsust oma finantside kordasaamise nimel vähem pingutama.   

Jürgen Stark on EKP juhtkonnaga seotud olnud alates 2006. aasta juunist ja tema ametiaeg pidi kestma 31. maini 2014.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum