Riigiettevõtteist osa tuleks maha müüa

24. september 2011, 15:01

Olen seda meelt, et mitme riigiettevõtte ja ka kohaliku omavalitsuse käes oleva ettevõtte puhul ei tuleks sellest mitte ainult osa börsile viia, vaid kõik maha müüa, ütles aktiivne väikeaktsionär Rene Ilves.

„Igaüks, kes on püüdnud Eesti Postiga tegemist teha saab aru, et see ettevõte vajaks karmi kapitalisti kätt,“ tõi Ilves näite. „See tõstaks teenuse kvaliteeti ja alandaks läbi efektiivsuse ja konkurentsi hindu.“ Ilves lisas, et riigi- või kohaliku omavalitsuse käes olevaid ettevõtteid võiks müüa kas läbi börsi või enampakkumisega.

Äripäev küsis, miks riik pelgab riigiosalusega firmasid börsile tuua. Päevaküsimus oli ajendatud eilses (23.09.) Äripäevas ilmunud kolumnist „Kas kardame pilti, mis börsipeeglist paistab?“, milles Tallinna börsi juht Andrus Alber kritiseeris, et kui näiteks Leedu ja Poola on süsteemselt toonud riigiosalusega ettevõtteid börsile, siis Eesti mitte.

Rene Ilves nimetas kolm põhjust, miks valitsus ei too ettevõtteid börsile. Esiteks on olemas grupp ettevõtteid, nagu näiteks Eesti Energia, Elering ja Tallinna Sadam, mis on strateegilised ja nende müük ei ole mõistlik. Teiseks on olemas grupp riigifirmasid, mis ei vaja lisakapitali, kuna nad on kas piisavalt likviidsed või puuduvad laienemisplaanid. Siia gruppi kuuluvad Ilvese hinnangul näiteks Eesti Raudtee ja Eesti Post.

„Kolmas põhjus on poliitiline,“ toonitas Ilves. „Ükskõik, kui kõrge hinnaga riik müüks osaluse riigifirmas, hüsteeritseks opositsioon, et jälle parseldati riigivara võileiva hinnaga. Valijates tekitab siiani õõva 90ndatel aastatel toimunud erastamine."

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2011, 19:00
Otsi:

Ava täpsem otsing