• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Fantoomfirmad liigutavad miljardeid

  Valminud on mahukas uurimus, mis paljastab ülemaailmselt raha pesevate varifirmade võrgustiku. Sellega on seotud muuhulgas ka mitmed Läti ja Venemaa pangad.

  “Sel ajal kui Ida-Euroopa kodanikud ja valitsused võitlesid viimase finantskriisiga ja üritasid laenata raha rahvusvahelistelt finantsinstitutsioonidelt, ringles piirkonnas miljardeid eurosid illegaalses paralleelsüsteemis, rikastades organiseeritud kuritegevuse liikmeid ja korrumpeerunud poliitikuid,” kirjutas rahapesuvõrgustiku raporti sissejuhatus.
  Proxy Platform
  Organiseeritud Kuritegevuse ja Korruptsiooni Raporti Projekti (OCCRP) raames võeti luubi alla tuhanded finantsülekanded, firmade ja kohtute andmed. Ilmsiks tuli komplitseeritud varifirmade võrgustik ehk nn Proxy Platform, mis koosnes kümnetest kui mitte sadadest fantoomfirmadest üle maailma. Need firmad on seotud miljarditesse ulatuvate rahasummade pesuga.
  OCCRP tutvustab oma kodulehel internetis erinevaid juhtumeid, kust on näha, kuidas on omavahel seotud võimud, kurjategijad, ärimehed, Aasia gängsterid, Sinaloa narkokartell ja teised huvitavad inimesed, kes ei tohiks olla omavahel ühenduses. “Selle kõik on teinud võimalikuks Läti ja Venemaa pankurid, advokaadid ja offshore-firmasid registreerinud ametnikud, varidirektorid ja teised, kes on muutnud nii lihtsaks omaniku varjamise ja rahapesu,” kommenteeris OCCRP oma töö tulemust.
  Rahapesuvõrgustiku võtmeisikuteks on aga rida “ebateadlikke või naiivseid inimesi, kes on laenanud oma identiteedi või varastanud selle kriminaalse tegevuse varjamiseks. Need inimesed vastutavad lõpuks kuritegude eest, mida nad pole kunagi korda saatnud. Need on tankistid.” Üheks sellise naiivse tankisti näiteks on 19aastane vaesest perest pärit nooruk Boris Devdier, kes andis ühele tundmatule oma passi koopia ja allkirjastas kergeusklikult dokumendid nende sisusse süüvimata. Devdierist tehti tema teadmata 4 USA offshore firma esinduse juht Euroopas ning tema nime kasutati rahapesuks Rumeenias, Bulgaarias ja Küprosel.
  Rahapesu juhtumeid pea võimatu avastada
  Varifirmade võrgustiku abil on võimalik puhtaks pesta mistahes laadi kuritegevus – inimkaubandus, narko- ja relvaäri, finantskuriteod, nagu maksudest kõrvalehiilimine ja terrorismi rahastamine, kirjutas OCCRP oma raportis. “Praegune süsteem jätab globaalse finatssüsteemi sedalaadi kuritegudele täielikult avatuks,” ütles Anthea Lawson, rahvusvahelise korruptsioonivastase organisatsiooni Global Witness juht.
  “Üks peamisi leide on, et 20–25 protsenti opiaatidest, mida maailmas toodetakse, saadakse kätte. Kokaiini puhul on see protsent umbes 40. Kui on aga tegu rahapesuga, on avastamise suurusjärk vaid 0,2 protsenti,” ütles ÜRO ekspert Thomas Pietschmann.
  Rahapesuga seotud firmasid ühendab see, et neil ei ole ei kontoreid ega töötajaid. Need firmad ei maksa makse ega avalda tegevusaruandeid. Nende tegelikud omanikud varjavad end tankistidega, kellel ei ole tegelike omanikega mingit sidet, kuid kes esinevad siiski direktorite ja aktsionäridena. Firmad on registreeritud offshore ametnike poolt, kellest on teada, et nad teevad koostööd organiseeritud kuritegevusega. Firmad on rahalised fantoomid ning nende ainus vara on tavaliselt vaid pangaarve ühes Vene või Läti pangas (Parex, Riia Rahvusvaheline Äripank BIB, Trasta Komercbanka Riga).
  “Meie ei tea, kus raha on”
  Rumeenias vahi oll olev Vietnami ärimees Le Duc Hoa on üks rahapesus süüdistatav ja ajakirjanike intervjueeritud insaider. “See käib nii, et keegi partneritest palub meil liigutada mingit raha ühest kohast teise. Me aitame neid, aga me ei tea, kus raha on. See ei ole meie asi. Meie lihtsalt osutame teenust,” kirjeldas Hoa asjade käiku.
  Suur osa Proxy Platformi võrgustikust oli üles ehitatud fantoomfirmade ja variisikute abil Venemaal. Venemaa keskpanga andmed näitavad, et aastal 2011 ei maksnud maksusid ega avaldanud tegevusraporteid 250 000 Vene firmat. Samal ajal leidis keskpank, et läbi nende firmade pangaarvete käis rohkem kui 4 triljonit rubla (130 miljardit dollarit).
  See on peaaegu et pool Venemaa 2011. aasta eelarvest. Mitteametlikel andmetel arvatakse Venemaal olevat koguni 3 miljonit fantoomfirmat.
  Tormex, Sirena ja Nomirex
  OCCRP avastas ülemaailmsesse fantoomfirmade võrgustikku kuulunud ettevõtted tänu üksikutele kohtujuhtumitele. Nii langes tähelepanu kolmele firmale: Tormex Ltc, Sirena ja Nomirex. Nii näiteks registreeriti Tormex Ltd Uus Meremaal aastal 2007. Viisteist kuud hiljem oli see teinud ülekandeid rohkem kui 680 miljoni dollari eest, ilma et firma oleks näidanud mingit muud tegevust.
  Tuhandete pangaülekannete analüüs ja arvukate inimeste intervjueerimise tulemused olid järgmised:1) fantoomfirmade pangaarvel võis näha tuhandeid ülekandeid sadadele ja sadadest offshore või fantoomfirmadest. Võtmefirmad tegid kõik ülekandeid mõnda ühtedest samadest fantoomfirmadest.2) Kõigis offshore ja mõnedes kohalikes firmades esindasid varidirektorid tegelikke omanikke.3) Mitmed firmad olid registreeritud GT grupi poolt Uus Meremaal ja Midland Consulti poolt Londonis.4) Paljud ülekanded pärinesid küll seaduslikelt ettevõtetelt, kuid tihti oli tegemist kahtlaste tehingutega, millel puudus leping ja mida offshore varifirma polnud kunagi täitnud ning mille puhul maksis raha teine fantoomfirma.5) Mitmed ülekanded viisid välja isikute või firmadeni, mis olid seotud kriminaalse tegevusega.
  Mis on mis
  Organiseeritud Kuritegevuse ja Korruptsiooni Raporti Projekt (Organized Crime and Corruption Reporting Project e OCCRP) on konsortsium uurimiskeskustest, ajakirjanikest ja meediaorganisatsioonidest Balkanil ja Ida-Euroopas.
  Proxy Platform on võrgustik omavahel põimunud firmadest, mida esindavad tankistid ja mida kasutatakse rahvusvaheliseks rahapesuks. Pidevalt muutuv hulk riiulifirmasid kanaliseerib hiiglaslikke rahasummasid ühelt teisele, et varjata lõplikke kasusaajaid.
  Ajakirjanikud:Mihai Munteanu - OCCRPRoman Anin - Novaya Gazeta, VenemaaArta Giga - Nothing Personal, TV3 LätiInga Springe - Re:Baltica; The Baltic Center for Investigative Journalism, LätiVlad Lavrov - Kyiv Post, UkrainaValerie Hopkins - OCCRPStevan Dojcinovic - CINS-The Serbian Center for Investigative JournalismGraham Stack - vabakutseline ajakirjanik, UkrainaMiranda Patrucic - CIN, Bosnia ja Hertsegoviina Toimetajad:Drew Sullivan, OCCRPRosemary Armao, OCCRP Koordinaator:Paul Cristian Radu, OCCRP
  Kogu materjali saab lugeda siit.
  Autor: Katri Soe-Surén
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: USA turul parim nädal alates juunist
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Eesti e-rahaturgu tabab paratamatult taaskäivitus
Kui Rahapesu Andmebüroo juhi ettepanek teha täielik krüptoturu taaskäivitus tuli laiemale investorite kogukonnale mõnevõrra ootamatult, siis tegelikult otsustati taaskäivitamine Euroopa Liidu koridorides ära juba aasta eest ja aeglane turupuhastus peaks algama kahe kuu jooksul.
Kui Rahapesu Andmebüroo juhi ettepanek teha täielik krüptoturu taaskäivitus tuli laiemale investorite kogukonnale mõnevõrra ootamatult, siis tegelikult otsustati taaskäivitamine Euroopa Liidu koridorides ära juba aasta eest ja aeglane turupuhastus peaks algama kahe kuu jooksul.
Summa on kasvanud: Veli Kraavi vastased küsivad tagasi üüratut võlga
Täna kogunesid kohtusse Veli Kraavi pankrotiasja esimesele võlausaldajate koosolekule trobikond haldureid ja teised võlausaldajate esindajad, et Kraavi pankrot käima lükata. Kraavilt nõutav summa on kasvanud meeletu hüppega.
Täna kogunesid kohtusse Veli Kraavi pankrotiasja esimesele võlausaldajate koosolekule trobikond haldureid ja teised võlausaldajate esindajad, et Kraavi pankrot käima lükata. Kraavilt nõutav summa on kasvanud meeletu hüppega.