Eesti ühe rentaablima firma juht Tõnu Kaptein selgitab, mis perefirma kasumlikult tööle paneb.
Äripäeva tänavuste maakonna TOPides osalenud ettevõtete seas näitas Hiiumaa ettevõte Adoranna rentaabluseks 57% ehk oli üks suurimaid.
Lihaveisekasvatusega tegelev perefirma on hoolimata napist toetusest suutnud kasumi suurena hoida, kuid kergelt ei ole see tulnud. "Kõik päevad tööl, palka õieti ei saa - nii tulebki rentaablus," kirjeldas üks Adoranna omanikke Sirje Kaptein. Intervjuudki oli perega keeruline saada, vestlemiseks oli neil aega vaid hommikul, sest pealelõunal tehti tööd.
Küsimustele vastab Adoranna OÜ üks omanik Tõnu Kaptein.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Millest see tuleb, et teil oli möödunud aastal kõrge rentaablus?
Raske üheselt vastata, ei ole sellist analüüsi ise teinud. Mis siin ilmselt mõjutab, et tegemist on pereettevõttega, tööjõukulud on viidud minimaalseks ja kuna tahame asja edasi arendada, siis küllalt palju investeerime, et võimalikult väikeste kuludega püüame palju investeerida praegu. Raha võtame välja minimaalselt, oma tarbeks. Töötame perega ilma puhkuseta aastaid.
Miks on palju rentaableid ettevõtteid just Hiiumaalt?
Eks Hiiumaal on aastakümneid olnud väga töökad naised ettevõtmiste eesotsas ja täna ma arvan ka, et 80% Hiiumaa ettevõtteid juhivad naised. Hiiu naise töökus on ilmselt põhjus. Samas, kes vähegi näeb põllumajanduses tulevikku, see töötab selle nimel, et teenida, mida investeerida, et muu Euroopaga kaasas käia. Siin suurt valikut ei ole. Seda enam pereettevõtte puhul, kus muud sissetulekut ei ole. Ainult selle nimel praegu töötatakse, et seda ettevõtet üles ehitada. See peaks tegelikult finantsis kajastuma, et see kasum, mida teenitakse, selle võrra iga aasta suurendatakse vara. Enda arvelt investeeritakse tootmisse. Kui kõik pereliikmed võtaks iga aasta kasumi välja, siis seda arengut ei saaks toimuda.
Milliste nippidega kasvatas Adoranna käivet ligi poole võrra, loe tänasest Äripäeva kaaneloost.
Autor: Kadri Põlendik, Rivo Sarapik