Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Läti jääb gaasibörsi loomisest praegu kõrvale
Erinevalt Eesti Gaasist ja Leedu gaasifirmast Lietuvos dujos, mis teatasid eile plaanist luua Soome Gasumiga ühine gaasibörs, jääb Läti gaasifirma Latvijas gaze sellest plaanist esialgu kõrvale.
Firma pressiesindaja Vincent Makarise sõnul ei ole gaasibörsi loomine Lätis praegu võimalik, kuna seaduse järgi on Latvijas gazel aastani 2014 monopoolsed õigused maagaasiga kauplemiseks ning valitsusega sõlmitud kokkuleppe järgi 2017. aastani, kirjutab majandusleht Biznes&Baltija.
Nii nagu Leedu, Eesti ja Soome, saab ka Läti praegu gaasi eranditult Venemaalt. Kui ehitatakse LNG-terminal, tuleb turule ka teisi pakkujaid. Sinnamaani pole liberaliseerimisel mingit mõtet, kuna hindade alanemist see kaasa ei too, ütles Makaris.
Soomes toimib maagaasi järelturg 2001. aastast, börsi kaudu ostetakse ja müüakse praegu ca 10% riigis tarbitavast gaasist. Leedu loodab gaasibörsi käivitada juba alanud aastal – seadusandlik baas selleks on olemas. Esialgu saaksid Leedu firmad üksteisele müüa oma tarbeks kasutamata jäänud Venemaa gaasi, LNG terminali valmimise järel pakkujate ring laieneks. Eesti Gaas alustab kõigepealt toimiva turu analüüsiga.
AS Eesti Gaas ja Soome gaasiettevõte Gasum OY sõlmisid möödunud aasta 21. detsembril ühiste kavatsuste kokkuleppe, mille eesmärgiks on luua Eestis toimiv gaasibörs.
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.