Maailma suuruselt teine puuvillatootja India keelas juba teist korda kahe aasta jooksul puuvilla ekspordi, kirjutab The Financial Times.
Analüütikute sõnul aitab keeld Indial kindlustada kodumaiste vabrikute piisava varustamise, mis on viimasel ajal kõrgemate maailmaturu hindade tõttu raskustes olnud. Ekspordikeelu kehtivusaeg pole määratud, see on jõus, kuni valitsus selle tühistada otsustab.
Eelmisel korral, kui India puuvilla väljaveo 2010. aastal peatas, viis see kiu hinna maailmaturul rekordtasemeni, tuues ühtlasi kaasa mitmete puuvilla toorainena kasutavate tootjate pankroti.
Enim on keelust mõjutatud Hiina, mis on maailma suurim puuvillatarbija ja kuhu suundub ka 80% India ekspordist. Uudise peale kerkisid USA puuvilla mai tähtajaga futuurid päevase lubatud 4 sendi võrra 92,23 sendile naela kohta, samas kui Shanghai futuuride hind kasvas üle 1%.
India Puuvilla Assotsiatsiooni president Dhiren N. Sheth kritiseeris valitsuse otsust, öeldes, et see kahjustab India mainet rahvusvahelisel turul ja sellest tingitud kohaliku turuhinna langus põhjustab raskusi riigi puuvillakasvatajatele.
Samas usuvad mitmed analüütikud, et seekordne ekspordikeeld ei mõju nii hävitavalt kui eelmine, sest globaalsed puuvillavarud on hetkel suuremad ja tarbijad ostavad üha enam sünteetilist kangast.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Unikaalseid vaikuseruume tootev Silen kasutab nüüdsest vaid taastuvenergiat, kuna ettevõtte kestlikumaks muutmine annab eksporditurgudel märgatava konkurentsieelise.
Enimloetud
1
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Hetkel kuum
Jätkuva kasvuruumiga Eestis avatakse aina uusi ja uusi klubisid
Tagasi Äripäeva esilehele