Sirje Rank • 15. märts 2012 kell 7:08

Fitch ähvardab britte tippreitingu kaotusega

Reitinguagentuur Fitch hoiatas, et Suurbritannia võib oma tipptasemel reitingust ilma jääda, kuna valitsusel on eelarves väga vähe manööverdamisruumi võimalike uute šokkide tõrjumiseks.

Fitch muutis Suurbritannia reitinguväljavaate stabiilselt negatiivseks, mis annab märku veidi suuremast kui 50%sest tõenäosusest, et riigi AAA reiting kahe aasta jooksul alaneb, vahendas agentuur Bloomberg.

Põhjusena nimetas Fitch majanduse aeglast toibumist, kõrget võlakoormust ning Euroopa võlakriisi negatiivset mõju.

Briti valitsuse liikmed tõlgendasid Fitchi hinnangut kui hoiatust, et praegu ei saa kuidagi eelarvekulusid järgi anda. Tuleb jätkata suurimate kärbetega Teisest maailmasõjast. Opositsioon järeldab vastupidist – kärpekuur riskib Suurbritannia majanduse uuesti langusesse viia.

Sarnase hoiatuse andis Suurbritanniale ka Moody’s, mis teatas läinud kuul, et kui majanduses olukord halveneb, võib Suurbritannia oma tippreitingust ilma jääda.

Konjunktuuribaromeetrid näitavad, et Suurbritannia majandus võib läinud aasta viimase kvartali languse järel selles kvartalis uuesti kasvule pöörata. Töötus püsib aga 16 aasta kõrgeimal tasemel.

Suurbritannia reitingut aitab Fitchi hinnangul tipptasemel hoida paindlik ja mitmekesise struktuuriga majandus, iseseisev rahapoliitika ning Briti naela staatus rahvusvahelise reservvaluutana.

Hetkel kuum