Sirje Rank • 21. märts 2012 kell 14:44

Suurbritannia kärbib makse

Minu eelarveettepanek toetab häbenemata ettevõtlust, teatas Suurbritannia rahandusminister George Osborne täna valitsuse eelarvekava tutvustades, mis näeb muuhulgas ette suurimate arenenud riikide seas madalaima ettevõtte tulumaksu.

Alaneb ka üksikisiku tulumaksu kõrgeim määr, mille eelmine rahandusminister Gordon Brown viimaste valimiste eel 50%-le tõstis. Osborne’i sõnul pole see loodetud tulu toonud, küll aga kahjustanud Suurbritannia atraktiivsust ettevõtjate ja jõukamate inimeste silmis Prantsusmaa või Saksamaaga võrreldes. Nii kärbib Suurbritannia praegune valitsus maksu ülemise määra 45%-le.

„Suurbritannia teenib omale oma koha maailmas. Teist teed majanduse jalule tõusmiseks ei ole,“ oli läbiv motiiv ministri kõnes. Senine kasvumudel, mis tugines liigselt finantssektorile ja lasi tööstuse osakaalul pea poole võrra kahaneda ning võlakoormal kahekordistuda, peab muutuma.

Kesksel kohal selleks on maksureform.

Juba tulevast kuust alaneb ettevõtte tulumaks Suurbritannias 24%-le, mis on ühe protsendipunkti võrra madalam määr kui valitsus algselt prognoosis. Aastaks 2014 alaneb ettevõtte tulumaks Suurbritannias 22%-le. Konkurentidega võrreldes pole see mitte üksi madalam maksumäär, vaid dramaatiliselt madalam maksumäär, kiitis Osborne. See on 18% madalam kui USAs, 16% madalam kui Jaapanis, 12% madalam kui Prantsusmaal ja 8% madalam kui Saksamaal.

Maks on algselt 28%-lt pidevalt alanenud ning Osborne’i sõnul on tegemist suurima pideva ettevõtlusmaksude alanemisega terve põlvkonna jooksul.

„Reklaam, mis toob Suurbritanniasse investeeringuid ja töökohti,“ ütles Osborne.

See on oluline, kuna majanduskasvu kiirenemine saab tulla vaid ettevõtluse elavnemist - Briti valitsus ehk avalik sektor plaanib jätkata kärpekuuril ning erasektor jätkab võlgade tagasi maksmist. Valikut ei ole, kui Suurbritannia tahab säilitada oma tipptasemel AAA järgu reitingu – alles nädalapäevad tagasi teatas agentuur Fitch, et on reitingu väljavaate negatiivseks muutnud.

„Kinnitan, et jätkame vastutustundlikku eelarvepoliitikat,“ ütles Osborne.

Eelarvedefitsiit, mis mullu küündis enam kui 8%-le SKPst ja oli valitsuse ametisse asudes 2010. a kevadel 11% SKPst, kahaneb ministri sõnul tuleval aastal 7,6%-le. Algsest plaanist ollakse siiski maas – eesmärk defitsiidist täielikult jagu saada on kahe aasta võrra lükkunud 2017. aastasse.

Valitsuskoalitsiooni kuuluvate liberaalide survel kergeneb vähem jõukate maksukoormus. Maksuvaba miinimum tõuseb ning tõuseb algselt visandatud kiiremini. Kaugem siht on tõsta maksuvaba tulu piir 10 000 naelale aastas, millega kaks miljonit inimest on tulumaksust vabastatud.

„Maksud peavad olema lihtsad, ettearvatavad, hõivet toetavad ning õiglased,“ ütles Osborne. „Jõukad peavad maksma enim ning vaesed kõige vähem.“

Senisest jõulisemalt tahab Suurbritannia võidelda jõukamate inimeste maksudest kõrvalehoidmisega – alles sel nädal allkirjastas Briti valitsus selleks ka järjekordse kokkulepe Šveitsiga. Kinnisvaramaksud jõukatele tõusevad ning võimalikele mahaarvamistele kehtestatakse piirid.

„Tänu uutele maksudele saame jõukatelt aastas senisest viis korda rohkem maksutulu,“ ütles Osborne, kes on samas opositsiooni terava kriitika all kõrgeima tulumaksumäära kärpimise pärast.

Suurimate ohtudena Suurbritannia majandusele nimetas Osborne euroala võlakriisi ning nafta hinna tõusu. Hea uudisena sai Osborne eelarvekava tutvustades teatada, et uut majanduslangust Suurbritannias tänavu ei tule. Ning et töötus jõuab 8,7% tasemel sel aastal tipust läbi.

Hetkel kuum