Rivo Sarapik • 24. september 2012 kell 13:10

Kuni 20 omavalitsust maamaksu kaost miinuses

Kuni 20 omavalitsust saavad riigil riigilt järgmisel aastal vähem raha tagasi kui maamaksu kaotamisest ilma jäädakse.

"Neid on kuni 20," prognoosis regionaalminister Siim-Valmar Kiisler täna Riigikogu ees. „Täpset prognoosi ei saa teha, kuna ei tea täpselt, kuhu inimesed oma elukoha järgmise aasta 1. jaanuariks registreerivad.“

Arvutusi täpselt kokku viia – kes võidab, kes kaotab – on tema sõnul keeruline. "Ilmselt on kaotajad sellised omavalitsused, kus elamumaa hind on suhteliselt kõrge ja kes ei ole ise juba eelnevalt kodualust maamaksust vabastanud,“ selgitas minister ja tõi näiteks Tallinn ja Harku.

Omavalitsustele on ette nähtud miljon eurot muutusega seonduvate andmete korrastamiseks. "Juhin tähelepanu, et tegelikult peaksid andmed niiehknaa korras olema," ütles minister.

„Kas see on ratsionaalne? Jah, elamumaa maamaksust vabastamine on Eesti elanikele kasulik,“ sõnas minister.

Maamaks kodualusele maale kaotatakse 2013. aastast.

Linnade liidu suvise arvutuse kohaselt jääb omavalitsustel maamaksu kaotamisest saamata 13,3 mln eurot. Riik kompenseerib seda kohaliku omavalitsuse üksustele laekuva tulumaksu määra tõstmisega - tuleval aastal ca 10,5 ja 2014. aastal kokku ca 13,3 mln eurot.

Kiisleri selgituste kohaselt on valitsus kodualuse maa maksu vabastuse kompenseerimiseks valinud omavalitsustele laekuva tulumaksu osa suurendamise, kuna tulumaks on parim viis tulude vähenemise kompenseerimiseks.

Enamiku omavalitsuste jaoks on tegemist marginaalsete summadega, mis omavalitsuste suutlikust üksi ega tervikuna oluliselt ei mõjuta. Arutluse all olev 13 miljonit eurot moodustab 2013. aastal omavalitsuste kogutuludest vähem kui 1%.

„Kompensatsioon ei ole vastuolus valitsuse tegevusprogrammiga, sest omavalitsuste tulubaas aastate jooksul suureneb. Maamaksuvabastuse eeldatav maksimaalne kogumõju on umbes 13,3 miljonit eurot. Tulumaks tulevatel aastatel kasvab ning omavalitsuste jaoks on see täiendav tulu kasv,“ selgitas regionaalminister.

Sotsiaaldemokraat Kajar Lemberi sõnul on planeeritav kompenseerimismehhanism ebapiisav ega taga kõigile omavalitsustele nende tulubaasi säilimist varasemal tasemel.

 

Hetkel kuum