Sirje Rank • 23. november 2012 kell 4:41

Euroopa Ühendamise rahastu Ülemkogul löögi all

Eile Brüsselis alanud ELi Ülemkogul, mille eesmärk on kokku leppida ELi järgmise seitsme aasta eelarve aastateks 2014-2020, on kompromissi otsinguil kärpekohaks saanud Euroopa Ühendamise Rahastu, mis on Eestile oluline Rail Balticu projekti jaoks.

Selles reas nägid kärpekohta nii oma Margaret Thatcheri aegse tagasimakse kaitsmise ja ELi eelarvemahu üldise vähendamise eest võitlev Suurbritannia, kui Prantsusmaa, mis sõnades võitleb ELi konkurentsivõime ja kasvu ergutamise eest, kuid eelarvekõnelustel leidis just sealt kärpekoha. Prantsusmaa jaoks on tähtsam põllumajandustoetuste säilitamine.

Euroopa Ülemkogu juht Herman Van Rompuy esitas oma kompromissettepaneku umbes südaöö paiku. Ajalehe Financial Times andmeil kärpis see Euroopa Ühendamise rahastust 5 mld eurot ning 8 mld eurot sellelt realt, kus on raha teadus ja arendustegevuseks ning väikestele ja keskmise suurusega firmadele.

Eelarvekõnelused jätkuvad täna keskpäeval. Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul on riikide seisukohad üksteisest siiski alles sedavõrd kaugel, et ilmselt tuleb kokkuleppe saavutamiseks veel üks tippkohtumine korraldada.

Agentuuri Bloomberg andmeil on eelarve maht viimases kompromissettepanekus 973 mld eurot, mis on 6% vähem kui Euroopa Komisjoni algne ettepanek ning 2% vähem kui praegu kehtiv finantsraamistik.

Hetkel kuum