24. detsember 2012 kell 9:33

Reformi rahastamisskandaal näitas poliitikute teist palet

Kui Silver Meikar avaldas 22. mai Postimehes erakondade rahastamisest artikli, näitas seejärel lahvatanud skandaal, et Eestis ei peeta korraga kahte asja – sisu ja moraali – alati enesestmõistetavaks.

Mis juhtub sellise skandaali tulemusel ning kas ja kuidas seda hiljem heastada saab, kirjutab Tallinna Ülikooli poliitilise kommunikatsiooni õppejõud Mari-Liis Jakobson kommunikatsiooniajakirja Kaja värskes numbris. Skandaali puhkemisel püüti Jakobsoni hinnangul nihutada diskussiooni konkreetsete isikute pinnalt laiema teemakäsitluse tasandile ning lahendamiseks toodi välja üldisemaid probleeme. Samuti üritati teemat depolitiseerida: kahtlustustest ei räägitud poliitilise vastutuse võtmes, vaid kui veast süsteemis, mis tuleb lihtsalt ära parandada. Seejärel probleemid kaovad. Intervjuusid jagasid ka Meikari poolt hämarates rahaskeemides süüdistatavad justiitsminister ja endine peasekretär Kristen Michal ning riigikogu saadik ja endine Reformierakonna fraktsiooni nõunik Kalev Lillo, kes näitasid üles ka üsna avatud ning lahendustele suunatud suhtumist. Skandaal aga ei sumbunud, vaid sai hoopis hoogu juurde, sest ühtäkki jõudis erakondade hämar rahastamine ajakirjanike kollektiivsesse teadvusse ning uudisnupukesi skeemitamisest erinevates erakondades tekkis nagu seeni pärast vihma.

Reformierakonna rahastamisskandaali analüüsi loe edasi ajakirja Kaja detsembrinumbrist. Tellijad saavad ajakirja lugeda ka veebis: http://kaja.aripaev.ee

Autor: Kaire Uusen, Kristi Malmberg

Hetkel kuum