Piret Reiljan • 23. mai 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Gild Arbitrage likvideeritakse

Eesti esimene riskifond Gild Arbitrage likvideeritakse – fondi üle võtnud Tõnu Pekk ei suutnud kastaneid tulest välja tuua.

Praegu ootab fond likvideerimiseks luba finantsinspektsioonilt. Kes aga fondi likvideerima hakkab, pole veel selge. Nimelt kannustas Gild Arbitrage'i juhtum finantsinspektsiooni taotlema seadusemuudatust, mis reguleeriks, kes saab fondi likvideerida, kui fondivalitseja tegevuse lõpetab. Inspektsiooni ettepanekul võetigi aprillis vastu seadusemuudatus, mille järgi saab kinnise fondi likvideerida isik, kelle nimetab fondi üldkoosolek. Vastav muudatus jõustub 25. mail ehk ülehomme.

6. mail rahuldas Harju maakohus Gild Arbitrage'i fondivalitseja AS GA Fund Managementi poolt esitatud pankrotiavalduse. Võlausaldajad kogunevad esimesele üldkoosolekule juuni alguses.

Põhjus, miks paarkümmend aastat finantsvaldkonnas tegutsenud Tõnu Peki juhitav ja tema osalusega GA Fund Management pidi kohtule pankrotiavalduse esitama, seisneb Äripäeva andmeil selles, et Peki tööga ei olnud rahul fondi suuremate võlausaldajate esindajatest ja paarist fondiga mitteseotud spetsialistist koosnev investeerimiskomitee.

Fondivalitsejal sai komitee toetuseta raha otsa ning enam ei täidetud kohustuslikku omavahendite nõuet. Lahkhelisid kinnitas ka üks komitee liikmetest, ettevõtja Marcel Vichmann. Tema sõnul pidas fondivalitseja fondi varadega tegelemist äriks ehk võimalikult suure kasumi teenimise kohaks, samas kui võlausaldajad soovisid oma raha tagasi saada.

"Meie ei tahtnud võimaldada fondivalitsejal fondi varanatukese peal lõõgastumisega ebamõistlikult suurt tulu teenida. Samas oleks fond maksejõuetu olenemata võlausaldajate ja fondivalitseja erimeelsustest," rääkis Vichmann.

Kui fondi osakuomanikud jäävad kogu oma investeeritud rahast ilma, siis võlausaldajatel läheb veidi paremini. Vichmanni sõnul on umbes pool võlausaldajate algsest 22 miljoni eurosest investeeringust tagasi saadud, kuid teise poole osas on ta pessimistlik, rääkimata intressidest ja viivistest, millega koos võlgneb fond võlausaldajatele praegu umbes 25 miljonit eurot.

Loe pikemalt neljapäevasest Äripäevast.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt