Kaisa Gabral • 23. mai 2013 • 4 min
Jaga lugu:

Mõjukaima juhi kõige raskemad otsused

Äripäeva konverentsil BIG4 aasta mõjukaimaks finantsjuhiks valitud Baltika finantsjuhi Maigi Pärnik-Pernik hinnangul seostuvad raskeimad otsused rahanumbrite ja inimestega.

Intervjuu Maigi Pärnik-Pernikuga:

Mis on olnud teile finantsjuhina Baltikas raskeim finantsotsus?

Seda on natuke raske öelda. Finantsjuht osaleb ka laiemate otsuste otsustamise protsessis. Ma arvan, et mõned muud otsused on olnud raskemad kui finantsotsused. Keerulisemaid aegu, kui me rohkem finantsist räägime, on olnud kriitilistes oludes rahavoo juhtimine ja inimestega seotud otsused. Kui sa pead erinevatel põhjustel initsieerima tegevusi, mis lõppevad koondamistega. Nendel on ka kindlasti oma mõju. Ja sa pead seda tegema olukorras, kus ettevõtte äri ja põhiprotsessid ka edasi saaksid liikuda ja toimida. Lisaks mõtlema ka õhkkonna ja keskkonna peale, mis pärast selliseid raskeid otsuseid jääb. Kui ettevõte on keerulises olukorras, siis on paljud otsused rasked.

Mõningaid raskeid otsuseid on veel olnud, mis puudutavad ka riskide võtmist, näiteks laienemine. Kui ettevõte on raskes seisus, siis on kulude kokkuhoid, ehk efektiivsus ja kokkuhoid olulised, kuid ettevõte võib ka laieneda ja tuleb vastu võtta ka tulevikku suunatud otsuseid, kus on ka sees riskimoment.

Milline peab olema üks finantsjuht, et selliseid keerulistel aegadel raskeid otsuseid teha?

Kindlasti peab olema kahe jalaga maa peal. Peab olema huvi ettevõtte ja selle tegevuse vastu. Mõningas mõttes peab olema ka kaasatundmisvõime ja kaasa mõtlemise võime. Väga tihti vaatab iga oma ala inimene probleemidele otsa enda kitsast vaatenurgast, finantsjuht peab vaatama aga ka tervikut ja aru saama, mis antud ajahetkel oleks kõige parem otsus. Hea finantsjuht peab olema ettevõtte juhile või juhtkonnale hea strateegiline partner ning erinevatest valdkondadest ülevaadet omama. Ta peab rääkima kaasa mõeldes ettevõtte finantstervisele ja tervikule.

Kas halb finantsjuht võib ettevõttele ka saatuslikuks saada?

Ma ei tea, kas on olemas selline termin nagu halb finantsjuht, aga ma olen nõus, et finantsjuhi roll on väga oluline. Väikemates ettevõtetes on tavapärane finantsjuht rohkem nagu pearaamatupidaja ja ta tegeleb rohkem mineviku korrektselt esitamisega. Mis on ka väga oluline, sest see on tugi erinevatele otsustele. Kui ettevõttes pole see roll täidetud, kui pole sellist finantsjuhti, kes mõtleb tulevikule numbrite alusel, siis kindlasti võib sellel ettevõttel olla keerulisem.

On see tänane auhind teie jaoks oluline?

Ikka on meeldiv tunnustus ja võib-olla ka toetus. Eelkõige Baltikas, kuid võib-olla ka mu eelnevates töökohtades. Ega mu eelnevad töökohad pole ka just väga lihtsad olnud, Estonian Air ja ka Haigekassa. Kõik on suures huviobjektis olnud huvitavad ja suured ettevõtted. Rasketel aegadel on kriitikat olnud väga palju, see auhind on märk nüüd teatud tunnustusest.

Kas jääte nüüd edasi Baltikasse, või, vaadates teie eelnevaid töökohti, võtate uue "kondi" hambusse puremiseks?

(Naerab) Jään Baltikasse edasi. Baltika on üks Eesti põnevamaid ettevõtteid, nii kompleksne, nii palju erinevaid müügikanaleid, viis erinevat turgu. Ma arvan, et hea töötaja peab tundma huvi selle äri vastu, kus ta töötab. Ma arvan, et olles naisterahvas, on jaeäri moe vallas kindlasti see, mis pakub ka sellist teistmoodi huvi ja põnevust. Baltikal on põnevad ajad ees ja väljakutset jätkub pikaks ajaks!

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt