Eesti Energia ei plaani kevadel alustada elektrimüüki Läti kodukliendi elektriturul. Otsuse taga on arengud Balti energiaturul, mis pärsivad Eestist ja Põhjamaadest pärit elektrimüüjate võimalusi teha Lätis konkurentsivõimelisi hinnapakkumisi, selgitab Eesti Energia oma pressiteates.
Läti riik planeerib oma elektrituru konkurentsile avada täielikult järgmise aasta 1. aprillil. Eesti Energia energiamüügi tootedivisjoni juht Karla Agan kinnitab, et sisenemist lõunanaabrite kodukliendi turule kaaluti põhjalikult, kuid võimalusest loobuti viimase aja arengute tõttu.
Agan toob esimese probleemina välja Läti elektriturgu reguleeriva seaduseelnõu, mille sisu muudab uute elektrimüüjate sisenemise Läti kodukliendi elektriturule väga kalliks. „Elektrituru regulatsioon peab andma selged raamid, kuid ei tohiks takistada konkurentsi teket. Näiteks erinevalt Lätist ei sea elektrituruseadus Eestis uutele müüjatele turule sisenemisel barjääre – Eestis on elektrimüüjatel vaba valik nii toodete kui oma teenindustaseme osas. Seda väidet kinnitab fakt, et Eesti elektrikliendid saavad valida koguni 10 elektrimüüja vahel. Lätil on võimalik Eesti kogemusest õppida,“ selgitab Agan ja kinnitab, et Eesti Energia jätkab Lätis elektrituru diskussioonides osalemist.
Teise olulise takistusena nimetab Agan fakti, et Lätist põhja pool asuvatel elektrimüüjatel pole võimalik pakkuda Läti klientidele pikki fikseeritud hinnaga lepinguid. Ta lisab, et just sel põhjusel peatas Eesti Energia septembri keskpaigas uute fikseeritud hinnaga lepingute müügi Lätis ja Leedus ning pole seda seni saanud jätkata.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Eesti Energia regulaatorsuhete juht Andres Tropp leiab, et kuna Balti riikide vahelised vastuolud ühise elektrituru arendamisel on väga põhimõttelised, tuleb kõigepealt leida vastus küsimusele, kas Balti ühise elektrituru projektiga on mõtet üldse jätkata.
“Kui vastus on jah, tuleb põhivõrgu ettevõtjatel kiiremas korras juurutada Euroopa Liidu regulatsioonis ettenähtud finantsinstrumendid, millega müüjad saavad piiriületuskulusid Eesti-Läti piiril fikseerida. Lisaks tuleb Balti riikidel leppida kokku ühtsed kauplemistingimused, mis on kohustuslikud kõigile turuosalistele ja loovad võrdse konkurentsi keskkonna. Tähelepanu tuleb pöörata ka ülekandevõimsuste kasutamise ja turu efektiivsuse suurendamisele. Täna liigub elekter 75% ajast kallima hinnaga Lätist odavama hinnaga Eestisse ning sellega on Eesti ja Läti vahel toimuv kauplemine kõige ebaefektiivsem terves Euroopa Liidus. Kui aga vastus on ei, tuleb tänasele agooniale teha kiire lõpp.“
Eesti Energia ei välista, et tulevikus, mil turutõrked on lahendatud, müüakse elektrit siiski ka Läti kodumajapidamistele.
Eesti Energia tütarettevõte Enefit on Läti äriklientide elektriturul tegutsenud juba 7 aastat ja omab seal ligi 13% turuosa. Viimase aastaga on ettevõtte klientide arv Lätis kasvanud 5 korda 273-lt 1317-le.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!