15. jaanuar 2013 kell 21:00

Soome jätkab euroala tugevaima reitinguga

Reitinguagentuur S&P kinnitas esmaspäeval Soome reitingu kõrgeimal kolme A tasemel ning muutis aasta otsa negatiivsena püsinud reitinguväljavaate tagasi stabiilseks.

Soomel on ainsana euroalal tipptasemel AAA-reiting ja ühtlasi stabiilne väljavaade kõigilt kolmelt suuremalt reitinguagentuurilt.

S&P põhjendas otsust sellega, et euroala võlakriisi lahendamine edeneb ega kujuta endast Soome majandusele enam nii suurt ohtu kui varem. Samuti eeldab agentuur, et Soome valitsus jätkab tasakaaluka eelarvepoliitika kursil.

Saksa reitingu väljavaade negatiivne. Agentuur muutis tagasi stabiilseks ka AAA-reitinguga Luksemburgi väljavaate, samas jäi tippreitinguga Hollandi reitinguväljavaade negatiivseks. Ka Saksamaa tipptasemel reitingu väljavaade on negatiivne.

Euroala riikide reitingutest sõltuvad omakorda euroala stabiilsusmehhanismide EFSF ja ESM reitingud.

Soome peaminister Jyrki Katainen on öelnud, et Soome tipptasemel reitingu säilitamine ja riigi võlakoorma kasvu peatamine on valitsuse olulisemate prioriteetide seas.

Soome rahandusminister Jutta Urpilainen kommenteeris oma blogis S&P esmaspäevast otsust kui head uudist. “See on hea uudis Soome majandusele,” kirjutas Urpilainen. “Riigireitingud mõjutavad laenuraha hinda ja seega laenukulusid. Samuti mõjutab see meie rahvusvahelist positsiooni.”

Lahendamist ootab hulk probleeme. Samas on nii Urpilainen oma blogis kui ka Jyrki Katainen esmaspäeval ajalehes Savon Sanomat avaldatud artiklis hoiatanud suurte Soome majanduses lahendamist ootavate probleemide eest. Nende hulka kuuluvad elanikkonna kiire vananemine, riigivõla jätkuv kasv ning struktuursed muutused Soome majanduses – nelja aastaga on Soome tööstusest kadunud 60 000 töökohta.

“Erinevatel põhjustel ei osteta neid kaupu ja teenuseid, mida me seni maailmale müüsime, enam endisel moel,” kirjutas Katainen, nimetades ühe lahendamist ootava probleemina Soome konkurentsivõimet õõnestava kiire palgatõusu.

Ka reitinguagentuur S&P nimetab Soome majanduse nõrkuste seas rahvastiku vananemist ja töökäte puudust, mis vähendavad perspektiivis majanduse kasvupotentsiaali. Samuti pärsib majanduskasvu nõudluse mõõnamine Soome eksporditurgudel. Rahaliitu kuuludes pole Soomel ka rahapoliitika hooba, millega majandust tagant aidata.

S&P prognoosib Soomele alanud aastal 0,5% suurust SKP kasvu pärast kasvu soikumist 2012. aastal. 2014.–2015. aastal kiireneb laiapõhjaline majanduskasv 1,5 protsendile.

Soome riigieelarve defitsiit kahaneb läinud aasta 2,2 protsendilt SKPst aastaks 2015 1,3 protsendile. Võlakoorma kasv jõuab tipust läbi 57% tasemel SKPst, prognoosib S&P.

Hetkel kuum