Maailma vanim pank Monte dei Paschi di Siena (MPS) avas oma esimese varakambri Itaalias 1472. aastal ehk sel ajal, kui Leonardo da Vinci alles lihvis oma oskusi, ning on alates sellest ajast saanud Itaalias oluliseks sümboliks, kirjutas Globalpost.
MPS on kasvanud Itaalia suuruselt kolmandaks pangaks, kuid panga maine on pärast selle aasta abipaketti oluliselt kannatanud.
Jaanuaris helisesid taas häirekellad, kui tuli ilmsiks, et pank varjas 740 miljoni euro väärtuses tuletisinstrumentide kahjumit, mida nad oma bilansis ei kajastanud.
„Itaalia pangandusturule on see suur šokk,“ ütles Itaalia majandusekspert ja Drexeli ülikooli LeBow ärikolledži professor Marco Airaudo. „See näitab, et kardina taga toimuv on poliitiline ning see, kuidas asju aetakse, on problemaatiline.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Airaudo sõnul on MPSi nõrk koht selle juhtkond. „Asi ei ole halvas õnnes ega majanduskriisis – probleem on panga juhtkonnas. Praegune olukord on toonud esile juhtumisi, mis on vaja ära lahendada, kuna need võivad ka tulevikus korduda.“
Itaalia majandusteadlase Luigi Guiso sõnul tuleks pangad poliitilisest mõjuvõimust eraldada. „Praegune omanikering Itaalia kõige tähtsamas pangas ei toimi, kuna tegemist on poliitilise kanaliga.“
Guiso sõnul on aga MPS halvima üle elanud. „See on ka tulevikus maailma vanim pank.“
Itaalia keskpank nõustus MPSile selle aasta 26. jaanuaril andma 3,9 miljardi euro suuruse abipaketi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!