• OMX Baltic−0,3%299,48
  • OMX Riga−0,11%887,82
  • OMX Tallinn−0,05%2 060,25
  • OMX Vilnius0,05%1 207,98
  • S&P 500−0,4%6 243,76
  • DOW 30−0,98%44 023,29
  • Nasdaq 0,18%20 677,8
  • FTSE 1000,14%8 950,88
  • Nikkei 225−0,04%39 663,4
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,86
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%90,91
  • OMX Baltic−0,3%299,48
  • OMX Riga−0,11%887,82
  • OMX Tallinn−0,05%2 060,25
  • OMX Vilnius0,05%1 207,98
  • S&P 500−0,4%6 243,76
  • DOW 30−0,98%44 023,29
  • Nasdaq 0,18%20 677,8
  • FTSE 1000,14%8 950,88
  • Nikkei 225−0,04%39 663,4
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,86
  • GBP/EUR0,00%1,15
  • EUR/RUB0,00%90,91
  • 26.03.13, 23:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitus. Mees nagu fööniks

Fööniksi hüüdnime kandev endine teivas­hüppaja Valeri Bukrejev on mitu korda keerulistest olukordadest välja tulnud ja ennast taas üles töötanud.
Kohtume endise tippsportlasega Tallinna kerge­jõustikuhallis. Kuigi Bukrejevil enam sporti­miseks väga aega pole, tunneb ta end staadionil hästi. Bukrejev tervitab mind sissepääsu juures. Olles sirvinud tema mustvalgeid sportlaskarjääri foto­sid, võin öelda, et ta on ikka sama nägu. Lihtsalt veidi vanem ja teravust näojoontes on ka elu veidi vähemaks vorminud.
Bukrejevil pole okast spordi vastu hinges. Ta ei kuulu ka nende hulka, kes tippsportlaste karjääri lõppedes asuvad treenerina oma unistusi täide viima. “Mina olen selle pudrukausi tühjaks söönud,” lausub Bukrejev treeneriks asumise küsimuse peale pead raputades.
Ta on edasi liikunud, ehitanud üles ette­võtte, mis tegutseb üle kogu maailma. See ettevõte – Kanstet – ongi tema kuld olümpiamängudel. Ja see on isegi parem kui olümpiamängudelt saadav kuld, arvab Bukrejev.  “See on väärikam,” ütleb ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

“Kui hakkasin staadione ehitama, avas see mu elus teisi tahke. Ettevõtlus on keerulisem kui sport,” naerab Bukrejev. Tulemustele orienteeritus spordis on talle ka ettevõtluses kasuks tulnud. “Sport on konkurents, sport õpetab võitlema. Äri on ka võitlus. Kui spordis käib aus võitlus, siis ette­võtluses on ausat võitlust kahjuks väga harva,” räägib Bukrejev.
Spordiga seotud väiksest peale. Tallinnas sündinud Bukrejev käis juba väikese poisina koos isa ja vennaga trennis. Kõigepealt ujumas. Siis sportvõimlemises ja oli väga haavunud, kui treener teatas, et teistest pea jagu pikem Bukrejev gruppi enam ei sobi. “Tookord väikese poisina ma mõtlesin, et vsjo, nüüd on elu läbi,” naerab Bukrejev. Enda õnneks avastas ta seejärel hoopis  teivashüppe. Tulid treeningud ja võistlused. Kulda Bukrejev olümpialt ei saanud, kuid tema käes on praeguseni Eesti rekord siseteivashüppes.
Olles ligi 20 aastat staadionidel treeninud ja võistelnud, hoidis Bukrejev pärast karjääri lõpetamist esialgu sealt eemale. Peagi sai aga temast spordirajatiste ehitaja, ettevõtja. “Ma transformeerusin,” lausub Bukrejev õhus käega ringi tehes. “See oli naljakas, pidin trenni tegema ja samal ajal oli vaja sõita Venemaale tarnijaid valima,” naerab ta algusaegu meenutades.
Eestis turult välja pigistatud. Maailmas edukalt tööd tegeval Bukrejevil Eestis ometigi tööd ei ole, sest tema sõnul pigistasid konkurendid nad Eestist välja. Ta meenutab seika Tartu Merkoga, kui osaleti koos Viljandi riigihankel. Hetkel, kui Bukrejev rääkis Tartu Merko esindajaga, tuli kõne pea­kontorist ning lepingu sõlmimine Bukrejeviga keelati. Tolleaegne Tartu Merko juht sõitis lausa Viljandisse kohale, et üle vaadata mees, kellega lepingut teha keelati. Nüüd Bukrejev vaid naerab selle kõige peale. “Ah, eks see oli konkurentide põrandaalune kokku­lepe,” lausub ta.
Seepeale otsustaski Bukrejev, et laseb konkurentidel ehitada kõik Eesti spordiväljakud, aga võtab ise sihikule kõik staadionid Eestimaa ümber – Lätis, Leedus, Venemaal, Ukrainas.
Bukrejevi meeskond koosneb kümmekonnast inimesest, kes liiguvad sinna maailma paika, kus parajasti tööd tehakse. Igas riigis otsitakse lisatööjõudu ka juurde.
Enne Göteborgi EMi tõi Bukrejev oma tootmistiimi Pakri tööstusparki. “Pakris me rentisime ruumid ja valmistasime Göteborgi areeni ette. Praegu on meil paus ja ootame, millal seal jätkame,” rääkis Bukrejev.
Töökohaks unistuste puhkusepaigad. “Me võime tööd teha ükskõik kus, ka Indias,” muheleb Bukrejev. Kuid et kvaliteedis kindel olla, tuleb rohkem oma mehi kasutada. “India on väga perspektiivikas, sest seal ehitatakse praegu palju. Ilm on hea ja konkurentsi väga pole. Teine huvitav koht on Brasiilia,” loetleb Bukrejev. “Me tegime Indias 2011. aastal neli staadioni ja kaks hokiväljakut, praegu tegeleb meie partner seal uute töödega.”

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tema sõnul on üks objekt on ootel ka Ukrainas, areen Donetskis. “Järgmise aasta suvel on seal noorte maailmameistrivõistlused,” räägib Bukrejev. Tema sõnul on Donetski näol tegemist igati väärika objektiga, mis ettevõtte CV rõõmust laulma paneb. Tööd on tehtud ka Iraagis ja Aafrikas.
Kanstet ei plaani ehitada suurt püsivat tehast ja seal aina rohkem toota. “Kas ehitada miljard staadioni? See ei paku meile huvi. Kuid väga huvitav oleks teha staadion, kus peetakse olümpia­mängud,” räägib Bukrejev.
Olles maailmas palju ringi reisinud, ei taha Bukrejev ometigi peale Eesti kuskil mujal elada. Siin on õhku hingata. Ta on õnnelik ja oma eluga rahul. Sest isiklik “kuldmedal” on tal käes – spordi­rajatiste ehitamises.
Koostöö Facioga tõi kahjumi
Maailmas läbi löönud Kanstet teeb Eestis tööd üllatavalt vähe. Bukrejevi sõnul ehitatakse isegi Leedus rohkem. Vaadates majandusaasta aruannet, on aastad olnud muidu kenasti plusspoolel, välja arvatud 2010, mis lõppes kahjumiga.“See kahjum tuli Facio tõttu. Nad ei maksnud meile arvet ära. See olukord on siiani lahendamata. Lisaks Eesti riigile on seal veel kreeditore, kellele Facio võlgu on,” räägib Bukrejev. “Me tulime just Iraagist, kui Rein Raju Faciost helistas ja ütles, et nad on Tapa Gümnaasiumi staadioniga hädas ja äkki me aitaksime neid,” räägib Bukrejev. “Nad otsisidki ilmselt kedagi, kellele arve maksmata jätta,” lisab ta. “Me läksime edasi Indiasse ja polnud aega nendega tegeleda, eks nad on oma margi juba täis teinud ja vaevalt keegi tahab nendega suurt asja teha,” räägib Bukrejev, kes proovis kunagi Julianus Inkasso kaudu oma 30 000 ­eurot neilt sisse nõuda, kuid inkasso­firma ei võtnud seda asja lihtsalt ette.Bukrejev suhtub asja rahulikult – mis teha. “Lepingu järgi on materjalid, mida me ehitusel kasutasime, meie omad ja me võiksime iga hetk need seal kokku rullida. Kuid me ei tee seda, sest kus lapsed siis sporti teeksid?”Ka varem on endine tippsportlane ehitanud staadioni n-ö kingiks. Nooruses, kui Tallinnas korralikku staadioni polnud, käis Bukrejev Tartus sporti tegemas. Tagasiteel bussiga Ardust mööda sõites mõtles Bukrejev, et küll oleks tore, kui ka lähemal oleks mõni staadion. Näiteks Ardus. “Mõtlesin, et kunagi äkki tekib moment see staadion korda teha. Ja aastaid hiljem ma tegingi selle neile kingitusena,” ütleb ta.
 

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kes on kes
Valeri Bukrejev
Sündinud 1964  TallinnasEndine tippsportlane, tegeles 1980ndatel–90ndatel teivashüppega. 1993. aasta MMil tuli 7. kohale.1994 hüppas senini kehtiva Eesti rekordi 5.86, kümne aasta jooksul parandas Eesti rekordit kokku 13 korral.Asutas 1997 koos teiste kergejõustiklastega ettevõtte Kanstet OÜ.
Kanstet OÜ
tegeleb spordirajatiste ehita­mise ja rekonstrueerimisega peamiselt välisturgudel, sh Poolas, Saksamaal, Rootsis, Venemaal, Ukrainas ja Singapuris. Paigaldas nt tänavu Göteborgis toimunud kergejõustiku sise-EMi rajakatte.Omanikud võrdselt Valeri ja Oleg Bukrejev, mõlemad on ka juhatuse liikmed.töötajaid 2011. aastal 9Käive 2011. aastal 191 398 ­eurot, sellest 43% tuli Saksamaalt. Aastaga kasvas käive 34 protsenti.Kasum 2011. aastal oli 74 379 eurot, aasta varem oldi 22 330 euroga miinuses.

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 0 p 19 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele