Romet Kreek • 17. september 2013 kell 11:17

Fortum alustas Soome elektrivõrgu müüki

Riigi kontrolliosalusega Soome elektriettevõte Fortum alustas Soome elektrivõrgu müüki, mis võib tuua sisse umbes 1,5-2 miljardit eurot, ütlesid Reutersile neli asjaga kursis olevat inimest.

Läinud nädalal saadeti potentsiaalsetele ostjatele info äri kohta, kutsudes neid osalema pakkumiste esimesse vooru, mis leiab aset oktoobri keskpaigas. Soome äri müük loodetakse viia lõpult sel aastal. Suurema Rootsi võrgu müük, mis võib tuua sisse 3-4 miljardit eurot, juhtub tõenäoliselt tuleval aastal.

Fortumile kuulub ka väiksem võrguäri Norras. Selle müügi nõustamiseks olevat palgatud Nordea ja see võib olla väärt 300-500 mln eurot.

Soome ja Rootsi võrguäri müügivõimaluste uurimiseks olevat palgatud Citigroup ja Danske Bank.

Kuuldavasti on mitmeid konsortsiume, keda võivad sellised varad huvitada. Nende seas võivad olla Macquire, First State ja Borealis, Hasting ja Munich Re, Hiina elektrivõrk ja CKI. Teises konsortsiumis olevat Goldman Sachs Infrastructure, IFM, Singapuri riigifond GIC, analoogne Abu Dhabi fond, kes võivat teha Rootsi ärile pakkumise.

Tehing läheks kaasa trendiga, kus Euroopa energiafirmad müüvad elektrivõrguvarasid, et vähendada võlga ja keskenduda elektri tootmisele ja taastuvenergiale, kuna ELi direktiivid nõuavad neilt võrgu üle kontrolli kaotamist.

Hetkel kuum