Romet Kreek • 18. september 2013 kell 7:57

Vaatamata tühjadele majadele ehitab Jaapan hoogsalt uusi

Kuigi hinnanguliselt seisab umbes 18% Jaapani eluasemeist tühjana, ehitab Jaapan hoogsalt uusi juurde, vahendab Bloomberg.

Peaminister Shinzo Abe majanduse elavdamise plaan näeb ette ka uute elamute ehitamise soodustamist, mis on konfliktis demograafilise olukorraga. Maakohad, linnalähedased ja vähemsoovitud asukohad on tühjade eluasemete leiukohad, kuna noored on kolinud ära linnadesse ning samal ajal on Jaapanis üks kiireimini vananev rahvastik. Samal ajal pikendas valitsus uute eluasemete ostmisel eluasemelaenude maksusoodustusi 2017. aastani ja tõstis maksusoodustuse 30 miljonilt jeenilt 50 miljonile (377 000 eurot).

"Isegi, kui üha enam maju jäävad tühjaks, ehitatakse aina uusi juurde," ütles Fujitsu uurimisinstituudi vanemteadur Hidetaka Yoneyama, kes on kirjutanud viis raamatut Jaapani eluasemeturust. "See on absurdne," lisas ta.

Yoneyama prognoosi kohaselt on Jaapanis 18% eluasemeist tühjad ning nende osakaal võib 2028. aastaks kerkida 24%-le.

2008. aastast on tühjade eluasemete osakaal kasvanud 13%-lt igal aastal ühe protsendipunkti võrra.Viimati, kui valitsus loendas eluasemeid 2008. aastal, oli riigis kokku 57 miljonit eluaset. Yoneyama arvutuste kohaselt jääb igal aastal tühjaks 570 000 eluaset.

Maa, infrastruktuuri, transpordi ja turismiministeeriumi hinnangul on viimasel kolmel aastal kasvanud uute eluasemete ehitusega alustamine 31 462 eluaseme võrra aastas.

Yokosukas ja selle prefektuuris – välja arvatud Yokohamas – maksid hiljuti valminud eluasemed arendaja Haseko hinnagul 37,7 miljonit jeeni (284 000 eurot) tükist. Kahekorruselised traditsioonilise värava ja viie magamistoaga majad Inariyatos maksid kinnisvara otsingumootoris kõigest kuus miljonit jeeni (45 300 eurot).

"Kas see on ikka OK, kui me jätkame uute ja üha uute eluasemete ehitust," küsis Nomura uurimisinstituudi kinnisvarajuht Wataru Sakakibara. "Me ei saa peatada eluasemesoodustusi, kuna need elavdavad majandust, kuid me peame kaaluma, kuidas seda olukorda lahendada," märkis ta.

Peaminister Abe poliitika on aidanud ka suurendada kinnsivaraarendajate käibeid. Jaapani suuruselt teine eluasemearendaja Sekisui House tõstis 5. septembril tänavust kasumiprognoosi 22%, kuna nõudlus on kasvanud. Daiwa House Industry nimeline ettevõte, mis on Jaapani suurim eluasemearendaja, ootab 31. märtsil lõppeval majandusaastal 73 miljardi jeenist rekordkasumit.

Madalad intressimäärad aiatvad nõudluse kasvu. 35aastane kogu perioodiks fikseeritud eluasemelaenu intressimäär on 1,9%.

Inimesed kiirustavad eluasemeid ostma ka seetõttu, et valitsus plaanib tuleval aastal tõsta käibemaksumäära viielt protsendilt kaheksale. Jaapanis tuleb ka eluasemetehingutel tasuda käibemaks.

Haseko andmeil maksab keskmine korter Tokyos 56,4 miljonit jeeni (425 000 eurot).

Maaministeeriumi prognoosi kohaselt muutub umbes 20% Jaapani eluasemepiirkondadest 2050. aastaks väljasurnud asulaiks, kus elamist välditakse. Kui mõnes piirkonnas jääb 20% eluasemeist tühjaks, muutuvad need mahajäetud asulaiks, kuna allesjäänud elanikud püüavad pageda, otsides paremat ligipääsu teensutele ja poodidele, ütles Nomura uurimisinstituudi kinnisvarajuht Wataru Sakakibara.

Inariyato, mis asub Suur-Tokyos Yokosuka linnas, on muutumas just selliseks asulaks. Seal asub Yokosuka mereväebaas, mis on kodusadamaks USA seitsmendale laevastikule. Kuid samas asulas ehitatakse uusi maju.

Suurbritannias on tühjad vaid 2,3% eluasemeist ja USAs 11%. 1963. aastal olid ka Jaapanis tühjad vaid 2,6% eluasemeist.

Jaapani siseministeeriumi andmeil on Yokosuka 418 325 elanikust enam kui veerand 65aastased või vanemad.

Sealt kaovad ka ärid. Üks kolmest Yokosuka kaubamajast, börsil olev Saikaya palus 2010. aastal pankrotikaitset, kuna käive vähenes. Suleti 62aastane kaubamaja. 2600ruutmeetrine kaubamaja müüdi Ichijole, kes hiljem tühistas plaani ehitada selle kohale 23korruseline elumaja. Nüüd plaanib arendaja sinna autoparklat.

"Uute eluasemete ehitamine viib vaid veel arvukamalt tühjalt seisvate eluasemeteni," ütles Yokosuka linnaplaneerimise ameti juht Noriyuki Shima. Nad püüavad meelitada linna eluasemete ostjaid, kaasa arvatud Inariyato linnaossa. "Parim oleks, kui ehitamised peatataks," lisas ta.

Jaapani eluasememaa maksab ikka veel vaid poole sellest, mis see maksis 1980ndate mulli tipus. Tokyos on eluasememaa hind langenud igal aastal 22 aasta jooksu, erandeiks vaid 2007. ja 2008. aasta.

Osa Inariyato õnnetusest on see, et linnaosa on märgine. Vanainimestel on raske üles ronida. Varem osteti sinna eluasemed, kuna mägedelt avanes kaunis vaade sadamale.

"Nüüd, kui rahvastik kahaneb, soovivad kõik linnaosa elanikud kolida mäest alla, kuid mõned ei saa seda teha, kuna nad müüksid oma maa kahjumiga," ütles 66aastane Mitsuko Usuki. Ta suutis ära kolida oma 30aastasest kodust kümme aastat tagasi, kuna renoveeris selle ja üüris välja. Nüüd elab ta raudteejaama lähedal.

Jaapanis on eluasemete järelturg nõrk, mis on Fujitsu uurimisinstituudi vanemteaduri Hidetaka Yoneyama sõnul aidanud kaasa tühjade eluruumide probleemi kasvule. Jaapani maaministeeriumi andmeil on varem omatud eluasemete osakaal kinnisvaratehinguis kõigest 14% võrreldes USA 90%, Suurbritannia 86% või Prantsusmaa 64%ga.

Jaapani eluasemete eluiga on lühem kui Läänes – keskmiselt vaid 30 aastat, mis on osalt tingitud enne 1980. aastat ehitatute madalast kvaliteedist, viitas Yoneyama maaministeeriumi andmeile. USAs on keskmine eluaseme eluiga 55 aastat ja Suurbritannias 77 aastat.

Hetkel kuum