21. oktoober 2013 kell 21:00

Edetabel. Soome raskused mõjutavad tulemusi

Maaehitusmasinaid peamiselt Soome rentiv Barliman OÜ tegi eelmisel aastal just põhjanaabrite tõttu hea tulemuse. Nüüd tuleb otsida uusi turge, et head käivet säilitada. Barlimani juhatuse liikme Enely Vaaramaa sõnul annab Soome raske majanduslik olukord ennast ettevõtte tulemustes juba tunda. Seetõttu püütakse tegevust laiendada mujale Põhjamaadesse.

Peamiselt  dumpereid, ekskavaatoreid, buldoosereid ja teisi sarnaseid masinaid välja üüriv ette­võte panustab Rootsi ja Norra turule.

Kuidas tuli eelmise aasta ligi kahekordne käibe  ja rohkem kui kahekordne kasumi kasv? Möödunud aasta kasv tuli Soomest, kiirteeprojektis osalemisest. Mahu suurendamiseks soetasime mitu uut suurt masinat ning varustasime olemasolevaid ekskavaatoreid 3D-seadmetega. Investeerimine uutesse masinatesse vähendas hoolduskulusid ning aitas tõsta rendihinda.

Masinad on praegu tööl Soomes Talvivaara niklikaevanduses ning kiirtee E18 ühe osa rekonstrueerimistöödel Kotkas. Samade projektidega tegelesime ka möödunud aastal.

Möödunud aastast on veel positiivne töökogemus Eestist Kohtla- Järve poolkoksimäe sulgemisel. Sobivate pakkumiste puhul eelistaksime siin rohkem tegutseda.

Teil kasvas eksport Soome üle kahe korra. Ometi on Soomes praegu majanduslikult raske aeg. Kas see on tulemusi mõjutanud? Majanduse madalseis Soomes on märgatav, uusi projekte on vähe ning hinnasurve väga tugev. Oleme piilunud uute lepingute saamiseks Rootsi ja Norra poole.

Millist tulemust sellelt aastalt ootate, kas täidate oma plaani? Sel aastal on masinapark lepingutega hõlmatud, käive on möödunud aasta tasemel ning loomulikult ootame kasumit.

Millised kavatsused on teil järgmiseks aastaks? Järgmine aasta on tõenäoliselt keerulisem, lepingud saavad läbi ning uusi eelleppeid pole. Suurte masinate kolimine ühest kohast teise on väga kallis ja seetõttu on järgmisel aastal meile kõige olulisem uute pikaajaliste lepingute sõlmimine.

Teie ettevõttes on keskmine palk tõusnud. Mida arvate palgatõusu vajalikkusest Eestis? Üldist palgatõusu ma vajalikuks ei pea, sest juba praegu saab iga hästi töötav inimene endale väärilise palgaga töökoha leida. Ettevõtja seisukohast on probleem pigem korraliku töötaja leidmises. Küll pooldaks tulumaksuvaba miinimumi olulist tõstmist.

Palkadega seotult räägitakse praegu Eestis ka väljarändest. Mida saaks selle pidurdamiseks teha? Väljarännet ma väga suureks probleemiks ei pea. Läbi aegade on inimesed laias maailmas tööle järele läinud.

Oluline on, et minejad ei kaotaks sidet kodumaaga ning sooviks siia tagasi tulla. On vaja, et kõigil lastel ja noortel oleks kasvamiseks ja arenemiseks maksimaalsed võimalused ning väga hästi toimivad lennu-, laeva- ja rongiühendused muu maailmaga.

 

Mis on mis

Barliman OÜ

Asukoht: Rakvere linnTegevusala: ehitusmasinate ja -seadmete rentimine ning kasutusrentOmanikud: Timo Kalevi Vaaramaa ja Enely VaaramaaTöötajate arv: 10Käibe Kasv 2012: 1,9 korda, olles sellega Lääne-Virumaa 100 ettevõtte seas 3. kohalKoht TOP-is: 1., mullu 5.

 

Üks küsimus

Kuidas rohkem müüa?

Enely Vaaramaa, Barlimani juhatuse liigeEdu saavutamiseks on vaja väga palju tööd teha, olla avatud kõikidele võimalustele, õppida teiste kogemustest ja oma vigadest, suhelda ja tegutseda, olla järjekindel. Tuleb julgeda loobuda sellest, mis ei vii edasi, katsetada ja proovida. Ettevõtja jaoks on oluline osata leida oma tootele-teenusele õige hind. Eestis kohtab tihtipeale üle- ja alahindamist ning paindlikkuse puudumist.

 

Kalender

Kolm nädalat maakondade edukamaid

Äripäeva maakondade TOPid ilmuvad14.10 Harjumaa15.10 Hiiumaa ja Saaremaa16.10 Ida-Virumaa17.10 Jõgevamaa18.10 Järvamaa21.10 Läänemaa22.10 Lääne-Virumaa23.10 Põlvamaa24.10 Pärnumaa25.10 Raplamaa28.10 Tartumaa29.10 Valgamaa30.10 Viljandimaa31.10 Võrumaa01.11 Maakonna TOPide TOP ehk 15 maakonna edukaim ettevõtja

METOODIKAÄripäeva TOPide lähteandmed on viimase aasta käive ja ärikasum/kahjum, käibe ja kasumi kasv, rentaablus ning ROA. Edetabelisse pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

Hetkel kuum