1. detsember 2013 kell 21:00

Soome valitsus täpsustas oma  reformide kava

Reede õhtul pani Soome valitsus lauale reformikava, mis peab Euroopa ühe kõige kiiremini vananeva elanikkonnaga riigi tulud ja kulud tasakaalu saama ning päästma Soomele tipptasemel riigireitingu.

See on praeguse valitsuse ülekaalukalt kõige olulisem otsus, kommenteeris agentuurile Bloomberg Nordea Banki peaökonomist Helsingis Aki Kangasharju.

Otsekui uus koalitsioonilepe keset mandaatperioodi.

“Paketist sõltub, kas järgmisena (äsja kärpis S&P Hollandi reitingut – toim) variseb Soome reiting,” ütles Kangasharju. “Meil on vaja selget sõnumit, kuidas tulud ja kulud tasakaalu saadakse ning lahendatakse konkurentsivõime probleemid.”

Soome struktuurne defitsiit on 9 miljardit eurot,  4,7% SKPst.  Tuleval aastal rikub Soome esmakordselt euroala võlanormi.

Peaminister selgitas reformikava. “See reformikava ei ole eelkõige kulude kärpimiseks, vaid avaliku sektori struktuurseks uuendamiseks,” ütles peaminister ­Jyrki Katainen reedel.

Soome kohalike omavalitsuste kohustused on läbi aastakümnete sedavõrd palju kasvanud, et ei ole enam realistlik eeldada, et nad kõige olulisemate baasteenustega enam üksi hakkama saavad, rääkis Katainen. Lisaks on Soome ühiskonna vananemise tõttu muutunud olukorras, vaja on vähendada struktuurset tööpuudust ning uuendada olukorras, kus nii Soome paberitööstus kui tehnoloogiatööstus on languses, majanduskasvu potentsiaali.

“Paneme lauale tööriistad heaoluühiskonna remontimiseks,” ütles rahandusminister Jutta Urpilainen.

Reformikava näeb ette kohalike omavalitsuste ülesannete vähendamise ja  kulutuste kärpimise 1,2 miljardi euro väärtuses, avaliku sektori tootlikkus peab paranema vähemalt 0,5% võrra aastas. Tööea pikendamiseks on plaanitud meetmed, mis tudengid kiiremini tööturule tooks. Hõive suurendamiseks meetmed, mis motiveeriks töötuid pakutavat tööd vastu võtma.

Paketi osaks on ka sotsiaal- ja tervishoiuteenuste reform. Eriti suurt kokkuhoidu plaanitakse vanurite hoolekandest.

Ümber vaadatakse ka ettevõtete toetamine. Toetused suunatakse sinna, kus need aitavad kaasa ettevõtete kasvule ja rahvusvahelistumisele, teadus- ja arendustööle. ­Finantseerimisvõimaluste avardamiseks on kaalumisel künnise alandamine kasvufirmade noteerimiseks börsil.

Esialgse reformikavaga tuli Soome valitsus välja juba ­augustis, nüüd on täpsustunud tegevused ja konkreetseks muutunud ajakava.

Äratus sotsidelt. Soome struktuurimuudatuste käivitamise au nõutab enesele Soome sotsiaaldemokraatlik partei (SDP), kirjutas nädalavahetusel Helsingin Sanomat.

“Aus on öelda, et SDP äratas Soome struktuurimuutustele,” ütles partei juht Jutta Urpilainen SDP volikogu koosolekul.

Hetkel kuum