Tatjana Merkulova • 3. detsember 2013 kell 4:01

Piimatootjad sõdivad Leedu konkurentidega

Eesti toidutootjate arvates peab kontroll Leedu piimatoodete üle olema rangem: nende hinnangul tuleneb leedukate pakutav odav hind tootmisnormide rikkumisest.

Kuid võtted, mida kasutatakse võitluses koha eest kaubanduskettide riiulitel, on samuti kahtlase maiguga.

Delovõje Vedomosti toimetusse saadeti Leedu tootjate piimatoodete laborianalüüside tulemused. Laborisse viis analüüsid eraisik, kuid ta on tõenäoliselt ühe Eesti piimatööstusega seotud, seega teab, kuidas proove võtta ja säilitada.

Veterinaar- ja toiduamet kinnitas, et uuris piimatoodete vastavust hügieeni- ja kvaliteedinõuetele. Kontrollimisele toodud Leedu toodete hulgas olid Vilvi jogurtid ja kohukesed, Aasa kodujuust ja kohupiim, koorevõi Favorit, Alpenrose ja Armas.

Vilvi toodetes leiti ülemäära pärmiseeni, Alpenrose võis avastati coli-baktereid (ehk soolekepikesi). Enamjaolt ei vastanud tegelikkusele ka tootel märgitud rasvasisaldus.

Veterinaar- ja toiduameti piimatoodete hügieeni juhtivspetsialisti Edvard Sooba sõnul taolisi analüüse eriti usaldada ei tasu, kuna ei ole teada, kuidas neid on võetud ja säilitatud. Pealegi käib antud juhul jutt tootmishügieenist, mitte toiduainete ohutusest.

"Bakterite sisaldus on või sanitaar-hügieeniline näitaja. Näiteks annavad need bakterid võile saastunud maitse ja lõhna," rääkis Sooba. Pärmiseeni ja coli-baktereid analüüsitakse tolliliidu seadusest, mitte ELi määrusest lähtudes. See on kohustuslik näiteks toodete eksportimiseks Venemaale.

Sellele vaatamata võttis amet pärast DV pöördumist samuti Alpenrose või proovid, et coli-bakterite sisaldust kontrollida. Ebaõiget rasvasisaldust ega pärmseeni ametit ei uurinud. "Kahjuks proovi võtmise ajaks sama partii võid müügil ei olnud," ütles Sooba. Selles partiis oli soolekepikese sisaldus normis.

Amet ei teatanud, millisest kaubandusketist proovid võeti. Nagu selgus, Alpenrose on Rimi omatoode, mille eri nimetusi tellib Rimi erinevatelt tootjatelt. Näiteks selle kaubamärgi all müüdavat piima tootis alguses Tere, seejärel otsustas kaubanduskett kasutada Maag Piimatööstuse teenuseid. Võid tarnis esialgu Maag, kuid leedukate pakkumine meeldis ketile rohkem.

Rimi kinnitas, et võid toodetakse ja pakendatakse nüüd Leedus, tootja nime aga keeldus avaldamast, viidates lepingu konfidentsiaalsusele. Pakendil on ettevõtte nime asemel selle kood. Selgus, et koodi järgi on tootjat kõige lihtsam leida Venemaa veterinaar- ja fütosanitaarameti andmebaasist, mis sisaldab kõikide maaletoojate nimesid ja neile esitatavaid pretensioone.

Kes on see salapärane tootja ja kuidas kommenteerivad olukorda asjaosalised, loe edasi tänasest Äripäeva paberlehest.

Hetkel kuum