4. detsember 2013 kell 21:00

Taastuvenergia tasu langus ei müü

Eestis on levinud kuvand suurtest ja pidevalt kasvavatest taastuvenergia tasudest. Ma ei taha võtta seisukohta, kas taastuvenergia tasu on suur või mitte. Küll aga sai kinnitust, kuidas tekib selline tunne, et me elame “pidevalt kasvavate hindade” tingimustes. Vastus on lihtne - vähenevad hinnad ja tasud ei pälvi kuigivõrd tähelepanu.

Eelmisel nädalal teatas Elering järgmise aasta taastuv­energia tasu suuruse. Viimaste aastatega on see tasu vähenenud tarbijatele kokku 21 protsenti: 0,97 sendilt kilovatt-tunni kohta 2012. aastal 0,87 sendile tänavu ning edasi juba 0,77 sendile järgmisel aastal. See näitab suurepäraselt, et tasud nii kasvavad kui ka kahanevad, ehk paindlikkust on mõlemale poole.

Domineeriv müüt. Kasvavate hindade müüt on aga nii domineeriv, et otsitakse toitu selle kuvandi tugevdamiseks ja jäetakse kõrvale kõik, mis seda ei toeta. See ei olegi muidugi teema, mis peaks hullupööra tähelepanu leidma. Loodetavasti võetakse ka võimalikud tulevased taastuvenergia tasu suurenemised vastu “on, nagu on” käsitluses.

Ei saa ju väita, et nüüd jääbki tasu vähenema. Järgmise aasta kahanemise taga on suurem tarbimine ja tänavused kasinad tuuleolud, mille tõttu jäid väljamaksed plaanitust väiksemaks. Kui järgmisel aastal tuleb tavapärane kogus tuult, võib 2015. aastal tasu taas kasvada. Edaspidine sõltub palju elektrituruseaduse menetlemisest ja sellest, kui palju toetatakse taastuvenergiat.

Hetkel kuum