Ken Rohelaan • 7. veebruar 2014 kell 15:02

Madis Müller: finantssektor võiks keskenduda erakapitalile

Väga panganduskeskne Eesti finantssektor vajab mitmekesistumist näiteks erakapitalile keskendumise abil, ütles Eesti Panga asepresident Madis Müller.

FinanceEstonia strateegiapäeval ettekandega esinenud Müller hindas kohalikku finantssektorit väga panganduskeskseks. „Kuigi pangad on tugevad, ei ole ettevõtete ja elanike jaoks rahale ligipääs kerge,“ ütles Müller Äripäevale. Tema sõnul võiks vaadata, kuidas saaks tugevat finantssektorit rohkem mitmekesistada, keskendudes rohkem erakapitalile.

Mülleri teatel näevad finantssektori spetsialistid ühe rahaallikana pensionifonde. Müller viitas Eesti investeerimisfondide mahu kasvule, kus kogu kasv on viimastel aastatel tulnud pensionifondidest. Kuna pensionifondide raha investeeritakse valdavalt Eestist väljapoole, mõtlesid strateegiapäeval osalejad, kuidas tekitada tingimusi, et mõistlik osa sellest rahast toetaks viljakalt Eesti majanduse kasvu.

„Meil võluvitsa keskpangas pole. Nõudluse-pakkumise pool peab ühiselt tulema,“ ütles Müller. „Usun, et vajadus kapitali järgi võiks Eestis olemas olla.“

Müller tõi üksiku hea uudisena BaltCapi erakapitalifondi asutamise, kus on toeks Euroopa rahad ja sinna investeerisid mõned pensionifondid. Tema sõnul on algus küll tehtud, kuid erakapitali investeerimiste pool jääb nõrgaks – ettevõtetel pole palju kohti, kuhu raha saamiseks pöörduda.

Mülleri sõnul otsitakse võimalusi, kuidas kasvavate mahtudega pensionifondide juhte motiveerida Eesti turule investeerima.

 „FinanceEstonia on teinud isegi ettepaneku, et võiks lausa mingi protsendi kohalikul tasandil investeerida, aga praegu pole veel selles üksmeelt. Eesti Pank on skeptiline, kas on vaja rangeid piiranguid seaduse tasemel seada. Pigem oleks vaja, et miski ei takistaks loomulikku arengut,“ kommenteeris Müller.

Finantssektori vaheldusrikkuse parandamiseks üritab keskpank Mülleri sõnul aktiivselt kaasa mõtelda ja ideid pakkuda. Mis puutub kapitalituru arengusse, siis see peaks tema teatel jääma peamiselt valdkonna enda teha.

Neljapäeval kohtusid finantssektori esindusorganisatsiooni FinanceEstonia strateegiapäeval rahandusministeeriumi, Eesti Panga, finantsinspektsiooni ja finantssektori teised võtmeisikud, et arutada Eesti finantssektori tulevikuvisiooni.

FinanceEstonia juhatuse esimehe Aare Tammemäe sõnul oli eesmärk jõuda konkreetse FinanceEstonia 2020 strateegiadokumendini, mis valmib märtsis.

Hetkel kuum