Suitsetamisest loobumine võib kaalu kontrolli all hoida

06. aprill 2014, 08:11

Õnnitleme teid, et otsustasite suitsetamisest loobuda! See on üks parimaid samme, mida te saate oma tervise parandamiseks teha.

Võite küll kaalu lisandumise pärast muret tunda, kuid ärge suitsetamisest loobumisel sellest endale probleemi tehke, vahendavad Terviseuudised. Keskenduge esmajoones suitsetamise lõpetamisele ning jätkake seejärel tervise parandamist muude meetodite abil, nagu näiteks tervisliku kaalu saavutamine ja säilitamine kogu eluks. Sugugi kõik ei hakka pärast suitsetamisest loobumist kaalus juurde võtma. Inimestel, kes seda siiski teevad, suureneb kaal keskmiselt vähem kui 5 kilo võrra. Üksnes ligikaudu 10 protsendil inimestest, kes suitsetamisest loobuvad, suureneb kehakaal oluliselt-kuni 15 kilogrammi.

Suitsetamisest loobumisel võib kehakaal hakata suurenema erinevatel põhjustel. Nende hulka kuuluvad järgmised:

" Näljatunne. Suitsetamisest loobumine võib tekitada inimesel tavalisest suurema näljatunde ja sundida teda rohkem sööma, kuid see tunne läheb tavaliselt mõne nädala möödudes üle.

" Suurema koguse suupistete ja alkoholi tarbimine. Mõned inimesed hakkavad pärast suitsetamisest loobumist rohkem kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega suupisteid sööma ning rohkem alkohoolseid jooke tarbima.

" Kalorite põletamise kiiruse normaliseerumine. Iga suitsetatud sigaret paneb organismi kiiremini kaloreid põletama, kuid on samas ka südamele kahjulik. Suitsetamisest loobumisel selline ajutine mõju kaob. Selle asemel põletab teie organism iga päev pisut vähem kaloreid.

Füüsiline tegevus ja tervislik toitumine võivad aidata teil oma kehakaalu kontrolli all hoida. Lisaks sellele võib füüsiline tegevus leevendada suitsetamisest loobumisega kaasnevaid võõrutusnähtusid ja aidata vähendada võimalust, et te hakkate uuesti suitsetama.

Suitsetamisest loobumisel on kehalise tegevusega tegelemine ja tervisliku toidu söömine hea mõte, kuid püüdke kehakaalu pärast mitte liigselt muretseda. Võib-olla on isegi lihtsam kõigepealt suitsetamisest loobuda ja alles pärast seda kaalu reguleerimisele keskenduda.

Suitsetamisest loobumisel aitavad kehakaalu suurenemist vältida järgmised abinõud:

" Tunnustage iseennast.

" Tegelege regulaarselt mõõdukalt intensiivse füüsilise tegevusega.

" Piirake suupistete ja alkoholi tarbimist.

" Kaaluge ravimite kasutamist, mis aitavad suitsetamisest loobuda.

" Kaaluge spetsialisti poole pöördumist, kes aitaks teil kaalu kontrolli all hoida.

" Regulaarne füüsiline tegevus võib aidata vältida suitsetamisest loobumisel kehakaalu olulist suurenemist. Lisaks sellele võib see muuta meeleolu paremaks ja aidata teil end enegilisemana tunda. Tõenäoliselt on teil pärast suitsetamisest loobumist füüsilise tegevuse ajal kergem hingata.

" Püüdke tegeleda mõõdukalt intensiivse füüsilise tegevusega (mis paneb teid kiiremini hingama, kuid ei põhjusta ülekoormuse või ülekuumenemist) enamikul (kui mitte kõigil) päevadel nädalas. Selleks võite jaotada tegevuse lühemate perioodide peale-kõike ei pea tingimata korraga tegema. Pärast suitsetamisest loobumist, kui olete kaalu alandamiseks valmis, võib olla tarvis pikendada igapäevast füüsilisele tegevusele kuluvat aega või suurendada tegevuse intensiivsust, et kaalu alandamise eesmärke saavutada. Allpool toodud abinõud võivad aidata teil füüsiliselt aktiivne olla.

Igapäevase füüsilise tegevuse võimalused

" Tehke lõunapausil jalutuskäik ja sirutage ennast või minge pärast õhtusööki jalutama.

" Minge tantsu- või joogakursustele. Võtke mõni sõber endaga kaasa.

" Tulge bussilt jalutamiseks üks peatus varem maha, kui piirkond on selleks ohutu.

" Parkige auto kauplusest, kinost või kodust kaugemale.

" Kasutage lifti asemel treppi. Veenduge, et trepp on korralikult valgustatud.

Nõuanded tervislikuks toitumiseks ja jookide valimiseks suitsetamisest loobumisel

" Ärge olge liiga kaua aega söömata. Väga suur näljatunne võib põhjustada vähem tervisliku toidu valikuid.

" Sööge toidukordade ajal piisavalt, kuid püüdke vältida liigsöömist. Sööge aeglaselt, et tunnetada organismi märguandeid, kui kõht täis saab.

" Valige tervislikud suupisted, nagu näiteks värsked puuviljad või konserveeritud puuviljad omas mahlas, madala rasvasisaldusega popkorn või jogurt, kui olete toidukordade vahel näljane.

" Ärge keelake endale vahel meelehead. Kui teil on jäätiseisu, siis võtke väike portsjon ehk 1/2 tassi.

" Alkohoolsete jookide asemel jooge taimeteed, rasvavaba piimaga valmistatud kuuma kakaod või mineraalvett.

Kaalujälgimise infovõrgustik

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2014, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing