11. juuni 2014 kell 16:00

Äri, millest Eesti Loto juht ei räägi

Eesti Loto juht Heiki Kranich omandas hiljuti osaluse ühes skandaalse Hummeri-müüja Jürgen Vesteriga seostatud ettevõttes, kuid rääkida Kranich sellest ei soovi.

"Ei soovi kommenteerida," oli riigifirma juhi Kranichi napp vastus küsimustele, millega TFA OÜ tegeleb, kui hästi ta tunneb ettevõtte juhatuse liiget Piret Vesterit ja tema abikaasat Jürgen Vesterit ning millised on ettevõtte tulevikuplaanid.

Praegu on Jürgen Vester koos endise rahandusministri Mart Opmanniga kohtu all. Samuti on Jürgen Vesterile kehtestatud ärikeeld.

TFA OÜ 2012. aasta majandusaruande järgi jagunes ettevõtte poole miljoni euro suurune müügitulu mootorsõidukite lisaseadmete tootmise ja konsultatsiooniteenuste vahel. Kasumit teenis ettevõte 186 000 eurot.

Ettevõtte juhatuse liige on Piret Vester, kes on koos Greteliis ja Martin Vesteriga JPW Group OÜ kaudu ka TFA OÜ suuromanikud. Eelmise kuu lõpul liikus osa JPW Groupile kuuluvast osalusest Kranichile, kellele kuulub nüüd 25 protsenti TFA OÜst.

Ärid lähedaste nimel. Väike osalus on ettevõttesse jäänud ka varasemal juhatuse liikmel Jaak Roostel, kes enda sõnul pole aga juba paar aastat ettevõtte tegemistega seotud.

"Eks seal on mingeid skeeme hakatud punuma. Minu teada sellel firmal tegevust pole olnud nüüd," rääkis Rooste. "Piret ja Jürgen Vesteriga oli mul seal tihedalt kokkupuuteid ja äritegemisest on need inimesed küll kaugel. Nad tulid kõva jutuga investeeringutest, aga tegelik elu osutus teistsuguseks. Klassika, eks alustava ettevõtjana tuleb kõik omal nahal ära proovida."

2011. aasta novembris kuulutati välja Jürgen Vesteri pankrot ning samast ajast on tal peal ka ärikeeld. Seetõttu arvatakse, et tema äritegemised on praegu lähedaste nimel.

"Kui te vaatate praegust juhatuse liiget ja tema seoseid teiste ettevõtetega, ei pea olema suur matemaatik, et aru saada, mis seal tegelikult toimub," märkis Rooste.

Piret ja Jürgen Vesterilt ei õnnestunud kommentaari saada. Mõlema telefonid olid välja lülitatud, samuti ei vastanud Piret Vester meili teel saadetud küsimustele.

Ammused tuttavad. Kranich ja Jürgen Vester olid 24. veebruaril 1990. aastal alanud Eesti Kongressi valimiste eel ühed aktiivsemad Eesti kodanike registreerijad Läänemaal. Tollal Haapsalu sidesõlme tehnikuna töötanud Kranich kandideeris ka valimistel, kuid valituks ta ei osutunud.

Hiljem ristusid Kranichi ja Vesteri teed kurikuulsas Lääne-Eesti pangas. Vester oli panga juhatuses ning Kranich töötas panga Haapsalu filiaali direktorina. Kranichit süüdistati ametiseisundi kuritarvitamises ja riisumises. Kohus mõistis ta 1997. aastal õigeks ning leidis, et endise Lääne-Eesti Panga Haapsalu filiaali direktorina täitis Kranich 1992. aastal panga juhatuse korraldusi ega saanud neid vaidlustada.

Kranich tegi vahepeal suurt poliitilist karjääri. Ta jõudis olla Reformierakonna peasekretär, ministriametites ning riigikogu liige. Viimased aastad juhib ta rahandusministeeriumi valitsemise all olevat Eesti Lotot.

Jürgen Vesteri Hummerite müügiga tegelenud Premium Motors pankrotistus. Praegu on Vester koos endise rahandusministri, Premium Motorsi juhatusse kuulunud Mart Opmanniga kohtu all. Neid süüdistatakse usalduse kuritarvitamises ja ettevõtte maksejõuetuse põhjustamises. Vesterit süüdistatakse lisaks omastamises ja raamatupidamise kohustuse rikkumises.

Süüdistuse järgi põhjustas praeguseks pankrotistunud ASi Premium Motors Grupp nõukogu liige Vester oma tegevusega aastail 2007-2010 ettevõttele kokku 2,8 miljonit eurot kahju ning sellest 1,6 miljonit kahju tekitas ta koos ettevõtte juhatuse liikme Opmanniga.

Autor: Aivar Hundimägi, Koit Brinkmann

Hetkel kuum