Mait Kraun • 14. juuli 2014 kell 8:51

Investorid krabavad USA võlga

USAs käib viimasel ajal pidev arutelu, millal Föderaalreserv võiks intressi tõsta. Selle kõrval on USA võime laenata aga tugevnenud ning ei tundu, et investorid intresside pärast muretseks.

Kardetakse, et keskpanga baasintresside tõusu korral kasvavad ka USA laenukulud. Vaatamata sellele pole nõudlus USA võla järgi vähenenud, vaid hoopis suurenenud.

Kokku on jänkide valitsus müünud sel aastal 1,12 triljoni dollari eest võlakirju. Oksjonidel on pakkumisi aga lausa 3,04 triljoni eest. See tähendab, et pakkumise ja ostusoovide suhe on 3.06, mis on kõigi aegade teine tulemus. Eelmisel aastal oli suhe 2.88.

Investorite huvi on USA jaoks kriitiline, sest riigivõlg on finantskriisi algusest tõusnud kahekordseks ning võlaga finantseeritakse suurt osa riigieelarvest. Praeguseks läheneb ameeriklaste avaliku sektori võlg 18 triljoni dollari piirile.

Portugali sündmused sundisid investoreid eelmine nädal otsima turvalist kohta. Sündmuste ajendil oli nõudlus USA 10aastaste võlakirjade järele 4 kuu kõrgeimal tasemel.

Hetkel kuum