Mait Kraun • 28. juuli 2014 kell 14:18

TOP 10: Keda puudutavad USA sanktsioonid kõige rohkem?

USA on Euroopast mõnevõrra julgem olnud ning kehtestanud Venemaale karmimaid sanktsioone – sihtmärkideks on Vene ettevõtted ning oligarhid, kellest mitmed on Putini lähikondlased.

Siin on CNN Money koostatud kümme senimaani kõige olulisemat USA sanktsioonide sihtmärki:

Rosneft: Venemaa suurim naftafirma, millest osa kuulub ka brittide naftafirmale British Petroleum. Samuti on Rosneft ameeriklaste suurima naftafirma ExxonMobil partner.

Kaotatud juurdepääs pikaajalise finantseeringu saamiseks USA turgudelt. Samas on ettevõttel palju rahareserve ning nafta eksportimist ei ole neile piiratud. Rosneftilt oodatakse Morgan Stanley naftakauplemisäri ostutehingu lõplikku läbiviimist.

Novatek: Venemaa suuruselt teine maagaasi tootja.

Novatek on kaotanud ligipääsu USA rahatrugudele. Hinnanguliselt 46% võlast on võetud USA dollarites. Eeldatavasti leiab ka mujalt investorite finantseeringut.

VEB: Korraldab makseid Venemaa valitsusele. VEBi juht on Venemaa peaminister Dmitri Medvedev.

Pank peab tulevikus vähendama dollarite kasutamist. Refinantseerimine jätkub tõenäoliselt kuni 2015. aastani – nii kaua toetutakse teistele valuutadele, kohalikele investoritele ja Venemaa keskpangale.

Gazprombank: Venemaa energiasektori peamine rahastaja, riigi majanduse üks põhialustest.

Euroopale ühe kolmandiku oma maagaasist eksportiv Gazprom on ka Gazprompanga suurim osanik. Sõltuvus USA turgudest on madal ning pank võib loota ka kohaliku valitsuse toetusele.

Kalašnikov: Venemaa suurim relvatootja, kuulus oma AK-47 poolest.

On üks kaheksast relvatootjast, millele USA on kehtestanud sanktsioonid. USA-sisesed varad on külmutatud ning ärisuhted USA kodanike või ettevõtetega on keelatud.

Igor Setšin: Rosnefti tegevjuht ja üks kümnetest venelastest, kelle varad on külmutatud.

Viskas nalja, et Rosnefti aktsia langus sanktsioonide tõttu pakub head investeerimisvõimalust. Samas hoiatas, et ettevõtte musta nimekirja seadmine on otsene rünnak Venemaa majanduse vastu. Tema sõnul kaotavad sanktsioonide tõttu ka USA investorid ja pangad.

Juri Kovaltšuk: Putini lähikondlane ja suurim osanik Rossija pangas, millele on samuti kehtestatud sanktsioonid.

Teda on kutsutud ka Putini isiklikuks pankuriks. Pank on Venemaal suuruselt 17. ning omab nafta- ja maagaasi tööstuses suuri huvisid.

Gennadi Timtšenko: Miljardärist naftakaupleja ning Genfis baseeruva energiakauplemisfirma Gunvor looja.

Müüs oma osaluse Gunvori firmas kaks päeva enne sanktsioonide nimekirja sattumist. Tema investeerimisfirma Volga Groupi varad on külmutatud.

Sergei Tšemezov: Putini ametisse pandud Rosteci peadirektor.Rostec on riiklik segakontsern, mis haldab 13 erinevat ettevõtet. Nendest kaheksa on aktiivsed sõjatööstuses. Rosteci sõnul on Boeing ning kiibitootja Allegheny Technologies (ATI) ühed nende paljudest välismaistest partneritest.

Arkadi ja Boris Rotenberg: USA ametnike sõnul said vennad Sotši olümpial 7 miljardi dollari eest tellimusi.

Kontrollivad kahte panka – InvestCapitalBank ja SMP pank – mõlemad sanktsioonide all.

Hetkel kuum