Ave Lepik • 1. aprill 2016 kell 8:45

Putiniga seotud naistest said kalli kinnisvara omanikud

Reuters: Putiniga seotud naistest said kalli kinnisvara omanikud.  Foto: epa

Venemaa ärimees Grigori Bajevski, kes on oligarh Arkadi Rotenbergi äripartner, müüs või loovutas pealinna kallist kinnisvara mitmele Putiniga seotud naisele, kirjutab Reuters.

Avaliku registri dokumendid kinnitavad, et Bajevski andis või müüs kinnisvara kolmele Venemaa president Vladimir Putiniga seotud naisele. Moskvas asuva luksuskinnisvara saajad on Putini noorem tütar Katerina Tihhonova ja riigiduuma saadiku, Putini elukaaslaseks peetava Alina Kabajeva kaks lähisugulast. Neljanda kinnisvara omanik aga on noor daam, kes tudengineiuna poseeris meelalt Putini sünnipäevaks koostatud kalendris, märgib agentuur.

Bajevski kohta pole avalikkusel palju teada. Ta on pärit Peterburist, kus alustas kinnisvaraettevõtjana, 2006. aastal rajas ta Arkadi ja tema venna Borissiga linna lähedale suvilakooperatiivi. 47aastane Bajevski tuli Rotenbergi juurde tööle 2011. aastal ning kuni 2014. aastani juhtis ta üht Rotenbergi investeerimisfirmat.

Putini pressisekretär Dmitri Peskov vastas täna ajakirjanikele, kes palusid kommenteerida eile Reutersi avaldatud lugu sellest, kuidas ärimees Grigori Bajevski kortereid kingib.

Peskov teatas, et Kremlis ei tunta sellist ärimeest. „Jah, tutvusime looga,“ tunnistas ta. Tema sõnul on kõige järgi otsustades tegemist inforündega.

Venemaa liidri pressiesindaja lisas, et sarnaseid rünnakuid tuleb ilmselt veel. „Härrasmees, kellest selles loos räägitakse, pole meile teada, antud juhul ei ole presidendil selle härraga mingit pistmist ja seepärast ei ole me selliste küsimuste adressaadid,“ ütles Peskov.

Peskov ütles hiljuti, et ettevalmistamisel on rünnak Putini lähikondsete vastu.

Reutersi andmeil on firma, mille kaasomanik on Bajevski, viimased kaks aastat võitnud riigihankeid kokku 6 miljardi rubla ehk 89 miljoni dollari eest.

Arkadi Rotenberg on Lääne-Euroopa ja USA viisakeeluga ärimeeste nimekirjas. Rotenberg on Putini sõber ja judo sparringupartner. USA rahandusministeeriumi andmeil on vennad Rotenbergid tänu Putinile tõmmanud miljardeid dollareid väärt jackpot'i, võites järjest riigihankeid.

Putin ei võta tutvust omaks

Reutersi kirjalikult saadetud küsimustele Bajevski ei vastanud. Putini pressiesindaja Dmitri Peskov aga kommenteeris: „Me ei tea, kes see (Bajevski) on. Ka president pole temaga tuttav.“

Hiljem rääkis Peskov reporteritele konverentsikõnes, et Kreml seisab silmitsi Lääne meediarünnakuga, kus on võetud luubi alla Putini lapsepõlvesõbrad ja nende osalemine riigihangetel. Ta lisas, et ei kommenteeri neid väiteid, sest tegemist on poliitiliselt kallutatud kampaaniaga Putini mustamiseks.

Rotenbergi esindaja ütles Reutersile, et ettevõtja ei tea midagi Bajevski kinnisvaratehingutest. Küsimusele, kas Bajevski tegutses Rotenbergi nimel ja kas need kinnisvaratehingud on seotud Putini ja Rotenbergi sõprusega, vastas ta: „Muidugi mitte. Sellised väited on absurd.“ Rotenbergi esindaja lisas Reutersile, et Bajevski „ei tööta“ üheski Arkadi Rotenbergi ettevõttes ega valdusfirmas.

Kuidas Reutersil küsimused tekkisid?

Putini noorem tütar Katerina Tihhonova.  Foto: Reuters

Katerina Tihhonova on Putini 29aastane tütar. 2012. aastal märkis ta uue firma registreerimisel oma koduseks aadressiks korteri, mis kuulus ametlike paberite järgi Bajevskile. Pole teada, kas Tihhonova ka tegelikult elas korteris või kas maksis seal elades renti. Korter asub 6,5 km kaugusel Putini ametlikust residentsist, lisab Reuters.

Tihhonova jättis Reutersi küsimustele vastamata.

Putin ja endine iluvõimleja, nüüdne duumasaadik Alina Kabajeva.  Foto: Reuters

Lisaks näitab ametik andmebaas, et 2013. aastal vahetas omanikku üks teine Bajevskile kuulunud korter, mis asub Moskvas Uspenskojes – kogu Venemaa ühes kõige kallimas elurajoonis. Uueks korteriomanikuks sai Anna Zatsepilina, Alina Kabajeva 81aastane vanaema. 2008. aastal kirjutas ajaleht Moskovski Korrespondent, et Kabajeva on Putini elukaaslane. Kumbki asjaosalistest pole kunagi seda väidet kommenteerinud, kuid ajaleht pandi varsti pärast artikli ilmumist kinni.

Zatsepilina jättis Reutersi küsimustele vastamata.

Ühe varasema, 2009. aasta tehingu dokumendid näitavad, et Bajevski omanduses olnud korter Moskvas Veresajevi tänaval läks Laysan Kabajeva omandusse. Tegemist on Alina õega.

Laysan Kabajevale saadetud küsimus, kuidas temast sai Bajevski korteri omanik, jäi samuti vastuseta.

Küsimusele Alina Kabajeva ja Putini suhte ning Bajevski tehingute kohta naise sugulastega, vastas aga Alina Kabajeva pressiesindaja: „Nad kõik on täiskasvanud inimesed, küsige neilt endilt, nad elavad oma elu. Alina Maratovna Kabajeva ei ole seotud ühegi teie esitatud küsimusega.“

Alisa Hartševa blogipostituse juures olnud pilt.  Foto: internet

Eelmisel aastal läks Bajevski omanduses olnud luksuskorter 23aastase Alisa Hartševa, endise rahvusvaheliste suhete tudengi omandusse. Tehingu hind pole teada.

Aastal 2010 koostas grupp Moskva Ülikooli ajakirjandusüliõpilasi Putini sünnipäeva tähistamiseks kalendri, milles olid nende enda pildid. Hartševa oli aprillikuu tüdruk. Kaks aastat hiljem sai ta kuulsaks oma blogipostitusega, milles ülistas Putinit ning mille juurde lisas enda pildi koos kassipoja ja Putini portreega ning pealkirjastas postituse „Putini kiisu“.

Reutersi esitatud küsimusele vastas Hartševa, et korteriost oli tavaline kinnisvaratehing ning et ärimees Bajevskit ta ei tunne. „Otsisime selle korteri laenuga. Ja maksame seda laenu tänase päevani.“ Küsimusele, kas seotus Putiniga võis aidata tal seda korterit saada, vastas ta: „Keegi pole mulle varem nii rumalaid küsimusi esitanud.“

Hetkel kuum