Sirje Rank • 7. august 2014 kell 8:12

Putin kõigutab Draghi prognoose

Ukraina idaosas süvenev kriis võib hakata kõigutama Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi majandusprognoose.

Üha enam on märke, et Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid ja Venemaa vastusanktsioonid ohustavad euroala majanduse toibumist, mida Draghi juba enne sanktsioone nõrgaks nimetas. Euroala inflatsioon jätkas juulis nõrgenemist, euroala suuruselt kolmas majandusruum Itaalia on tagasi languses ning euroala suurima majandusruumi Saksamaa tööstustellimused kahanevad ja usaldusindeksid langevad.

Euroopa Keskpanga tänaselt intressinõupidamiselt siiski keskpanga poliitikas muutust ei oodata - ei uut baasintressi määra kärbet rekordmadalalt 0,15% tasemelt ega uusi poliitikameetmeid. Juuni alguses välja kuulutatud meetmed vajavad esmalt toimimiseks aega.

Küll aga tuleb Draghil ilmselt tänasel pressikonverentsil vastata küsimustele, mida keskpank halvenevas majandusolukorras teha kavatseb. Varem on Draghi öelnud, et tugev välisšokk, mis majanduskasvu väljavaadet keskpanga baasstsenaariumiga võrreldes oluliselt muudab, võib saada teguriks, mis sunnib ka Euroopa Keskpanka käivitama ulatuslikku võlakirjade tugiostude programmi, mida on kasutanud näiteks USA keskpank ja Suurbritannia keskpank. Mida sellise välisšokina defineerida - selle üksmeele leidmine võib keskpangas keeruline olla. Hiljuti ütles näiteks Eesti Panga president Ardo Hansson intervjuus Bloombergile, et uute meetmete asemel tuleb anda juba otsustatud meetmetele mõjumise aega.

"Putini käitumine lähinädalatel on peamine risk, mis võib tuua järske muutusi," ütles Bloombergile Berenberg Banki peaökonomist Holger Schmieding. "Suurim risk majanduse toibumisele on šokk ärikindlustundes, mille Venemaa sissetung Ukrainasse võib tekitada nii Euroopas kui kaugemal."

Euro nõrgenes täna 1,3372 dollari tasemele kui Saksamaa majandusministeerium avalikustas oodatust nõrgema tööstustoodangu statistika. Oodatud 1,2%se kasvu asemel kasvas see juunis vaid 0,3%.

Hetkel kuum