Nafta hinnalangus võib Lähis-Idale hästi mõjuda

Mait Kraun 18. september 2014, 20:05

Nafta hinnalangus võib osutuda araabia maailma jaoks hoopis positiivseks – see tasakaalustab majanduskasvu regiooniti ning aitab araabia kevade üle elanud riikidel paremini taastuda.

Brent toornafta hind on juunikuisest tipust langenud lausa 20 dollarit ning kaupleb viimastel nädalatel 96 dollari juures barreli kohta. See on madalaim tase alates 2012. aasta keskpaigast. Hinnalanguse taga on suurte tarbijate tagasihoidlikud majandustulemused ja dollari tugevnemine. Samuti on nafta pakkumine suurenenud ning see viitab hinnalanguse jätkumisele järgmise kahe aasta jooksul.

See on regiooni naftaeksportijate jaoks potentsiaalselt raske aeg. Alates kriisist üles ehitatud suured finantsreservid aitavad aga hullema suhteliselt valutult üle elada, vahendab Fox Business.

„Järsk naftahindade langus on ebatõenäoline, et olla suur peavalu Pärsia lahe majandustele,“ ütles Lähis-Ida ökonomist Jason Tuvey Londonis. „Suured säästud ja madalad võlatasemed tähendavad, et eelarvepoliitikat ei pea enamikes riikides koomale tõmbama,“ lisas Tuvey. Tema sõnul langevad naftahinnad 2016. aastaks 85 dollarini barreli kohta.

Samas mõjub odavam nafta hästi nõrga majandusega Lähis-Ida riikidele, kes siiamaani taastuvad 2011. aasta araabia kevadest. Need on peamiselt riigid, kes naftat nii palju ei oma, kuid hoiavad odavama hinna pealt kokku miljardeid dollareid.

Tuvey hinnangul tähendab 10 dollariline naftahinna langus riikidele nagu Egiptus, Maroko, Tuneesia, Jordaania ja Liibanon kokku 4 miljardi dollari suurust kokkuhoidu. Need riigid on geopoliitiliste pingete ärahoidmiseks saanud teistelt riikidelt ka välisabi. Tänu madalamatele naftahindadele ei pruugi suur osa välisabist enam vajalik olla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2014, 13:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing