Puhkepäev. Pilk fassaadi taha

26. september 2014, 00:00

Eesti Arhitektuurimuuseum avab huvilistele ekskursioonide sarja “Avatud majad” raames Tallinna erinevates tuntud hoonetes uksed, kuhu linlased igapäevaselt ei pääse.

Sellise sarja ellukutsumise põhjuseid on Eesti Arhitektuurimuuseumi kuraatori-programmijuhi Carl-Dag Lige sõnul kaks. Esiteks on muuseum sügishooajal remondiks suletud. “Et mitte publikut alt vedada, mõtlesime, mida saaksime neile asemele pakkuda. Linnas ekskursioonide korraldamine on hea väljund, kuidas publikut aktiivsena hoida,” selgitas Lige.

Teiseks on selline formaat, kus inimesed viiakse hoonetesse, mis on range turvarežiimiga või kuhu kohalikud tavaliselt ei sattu, maailmas väga levinud. Et ka pealinnas on selliseid põnevaid hooneid, siis miks mitte neid ka arhitektuurihuvilistele tutvustada, arvas Lige.

Hooneid erinevatest ajastutest. Esimene ekskursioon, mille käigus külastati Rotermanni kvartalit, toimus eile. Tulemas on aga veel mitmeid ringkäike kuni jaanuarini, mille teemad valitud Lige sõnul eesmärgiga pakkuda huvilistele võimalust tutvuda nii uuema kui ka natukene vanema arhitektuuriga. Nii külastatakse näiteks oktoobris Tallinna kõrghooneid, novembri ekskursioonide fookuses on puithooned ja detsembris nõukogude­aegsed ehitised.

Kõrghoonetest saab kaeda, mis toimub hotelli Viru ja kontorihoone City Plaza ruumides, läbirääkimised on käimas veel ka ühe pangahoonega. Nõukogude arhitektuurikunsti iseloomustavad aga hästi näiteks välisministeeriumi hoone ja Rävala pst-l asuv Projekteerijate maja, kuhu korraldajad soovivad ka huvilisi viia.

Ettevõtmise kulminatsiooniks on jaanuaris Rotermanni soolalao külastus, kus tegutseb ka Eesti Arhitektuurimuuseum. “Kõigis hoonetes on plaanis külastada ühte või kahte millegi poolest erilisemat ruumi,” sõnas programmijuht ja lisas, et nii saab näiteks muuseumis käia aasta alguses kohtades, kuhu tavaline muuseumikülastaja ei pääse.

Tuntud majade argipäev. Ekskursioonide eesmärk on näidata huvilistele, millist elu tuntud hooned argipäeviti elavad. Eestikeelseid ringkäike juhivad arhitektuuriajaloolased, erikülalistena on rääkima palutud ka arhitekte ja hoonete haldajaid.

Ringkäigud kestavad orienteerivalt 2–3 tundi ja korraga saab neist osa võtta 25–30 inimest. Et huvi on olnud ringkäikude vastu suur, siis ei välista Lige, et sarnase ettevõtmisega jätkatakse ka kevadel. “Praegu on tunne, et meil on motivatsiooni jätkata selle sarjaga ka peale jaanuari. Kaalume praegu kevade poole uue “Avatud majade” sarja läbiviimist, kus saab ilmselt külastada nii sügishooajal külastatud maju kui ka uusi kohti,” rääkis ta.

 

Fookuses

  • Ekskursioonide sari “Avatud majad”

Aeg: septembrist jaanuarini Tallinnas
Teemad: 16. ja 23.10 – kõrghooned Tallinna kesklinnas; november – põnev puitarhitektuur; detsember – nõukogudeaegne arhitektuur; jaanuar – Rotermanni soolaladu.
Registeerimine: info@arhitektuurimuuseum.ee
Pilet: 10 eurot
arhitektuurimuuseum.ee

 

Tasub teada

  • Veel ideid ekskursioonile minekuks

Ekskursioon läbi Toomemäe ajaloo
Aeg: 27.09 kl 13
Tutvutakse Toomemäe erinevate kihistuste, sümbolhoonete ja monumentidega. 45minutilise ekskursiooni käigus räägitakse nii Toomemäel asunud linnusest, Tartu esmamainimisest, Tartu piiskopiriigist kui ka teaduskeskuse kujunemisest.
http://muuseum.ut.ee

Audiogiidiga Tallinna vanalinna jalutustuur
Audiogiid tutvustab peamiseid turismiatraktsioone. Kõik, mida tegema pead, on kaardilt trajektoori jälgima. Alternatiiviks sellele on ise ringi vaadata ning kuulata juttu siis, kui oled objektini jõudnud.
Pilet: 8,75–12,75 eurot
www.audioguide.ee

Muuseumituur audiogiidiga
Ekskursioon Eesti Vabaõhumuuseumis viib ajas rändama. Näha saab vanu taluhooneid, teada kommete ja tavade kohta, audiogiid tutvustab põnevate lugude kaudu ajalugu.
Pilet: 9,59 eurot
www.audioguide.ee

Ekskursioon Patarei merekindluses-vanglas
Ekskursiooni käigus tutvustatakse merekindluse ja vangla ajalugu. Kuuleb Patareiga kaasas käivat vanglafolkloori ja müüte.
Pilet: 5–7 eurot
www.patarei.org

Tallinn City Tour
Bussiekskursioonidel saab tutvuda Tallinna erinevate piirkondadega. Erinevad liinid sõidavad mööda Kumu kunstimuuseumist, Lasnamäe nõukogudeaegsetest majadest, Lennusadamast, Piritalt, Birgitta kloostri varemetest, Botaanikaaiast, Tallinna teletornist, Rocca al Mare piirkonnast, loomaaiast ja mujalt.
Pilet: 16–19 eurot
www.citytour.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2014, 17:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing