Sirje Rank • 30. oktoober 2014
Jaga lugu:

EL hindab Venemaa sanktsioonide mõju väikseks

Vladimir Putin.
Vladimir Putin.  Foto: Bloomberg

Euroopa Liidu hinnangul piirdub negatiivne mõju Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest ELi majandusele 0,2-0,3 protsendipunktiga SKPst, mõju Venemaale on suurem.

Põhjust sanktsioone leevendada ega ka karmistada ei ole, leidsid sel nädalal sanktsioone n.ö üle vaadanud ELi suursaadikud, kirjutab Wall Street Journal.

Samal kohtumisel esitas Euroopa Komisjon ka oma hinnangu juulis ja septembri alguses Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide majanduslikust mõjust.

Erinevalt tagasihoidlikust mõjust ELi majandusele kahaneb Venemaa SKP sanktsioonide tagajärjel tänavu 0,6 protsendipunkti ja tuleval aastal 1,1 protsendipunkti. Samas mööndakse dokumendis, et raske on eristada, mis on negatiivne mõju sanktsioonidest ja millist mõju on avaldanud nafta hinna järsk langus ja majanduskasvu üldine pidurdumine. Hinnangus ei ole arvestatud negatiivset mõju USA ja teiste riikide sanktsioonidest.

Komisjon nendib, et sanktsioonid finantssektoris on survestanud rubla kurssi ning tõstnud laenuraha hinda Venemaa firmadele, sundides valitsust kaht sanktsioonide all olevat panka toetama 5 miljardi euroga.  ELi pankade laenud Venemaal on aasta algusest vähenenud 7% ning rida refinantseerimistehinguid laenuklientidega Venemaal on tühistatud.

EL hindab kapitali väljavoolu Venemaalt tänavu 120 miljardile dollarile.

EBRD Venemaa projektide maht on vähenenud ning Euroopa Investeerimispank kaalub, kas peatada laenude väljamaksmine sanktsioonide all Venemaa pankade tütarfirmadele Euroopas.

„Juulis ja septembris kehtestatud sanktsioonid mõjutavad Venemaad ja avaldavad survet õiges kohas,“ nendib komisjon. Mõju kasvab järk-järgult.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt