GrabCAD, PZU ja Swedbank said tunnustuse

11. november 2014, 09:26
CrabCADi enamusosaluse müünud Hardi Meybaum.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141111/NEWS/141119942/AR/0/AR-141119942.jpg

Esimesed Balti M&A ja erakapitali auhinnad anti kindlustusseltsile PZU, tehnoloogiaettevõttele GrabCAD ja pensionifondide haldurile Swedbank Investeerimisfondid.

6. novembril toimunud advokaadibüroo SORAINENi ja Äripäeva koostöös korraldatud Balti M&A ja riskikapitali foorumil jagati kätte esimesed Balti M&A ja riskikapitali auhinnad, mida hakatakse välja andma igal aastal, seisab pressiteates. RSA Baltikumi ettevõtete omandamine PZU poolt loeti Balti M&A Aastatehingu auhinna vääriliseks ning GrabCADi kaasasutaja ja investorite väljumine ettevõttest märgiti ära Balti Era- ja Riskikapitali Aastatehingu auhinnaga. Swedbank Investeerimisfondid pärjati Euroopa investeerimisfondi Balti Era-  ja Riskikapitali Valdkonna Aasta Saavutuse auhinnaga.

2014. aasta M&A, era- ja riskikapitali tehinguid hindas turuosalistest ja spetsialistidest komisjon, kuhu kuulusid: Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni juhatuse esimees ning Ambient Sound Investmentsi partner Margus Uudam,  Läti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni juhatuse liige ning Ernst & Youngi partner Guntars Krols, Leedu ärilehe Verslo Žinios finantsturgude valdkonna toimetaja Paulius Čiulada ning Kesk- ja Ida-Euroopa erakapitalifondi Enterprise Investors juhtivpartner Dariusz Pronczuk. Komisjon hindas tehinguid järgmiste kriteeriumide alusel: tehingu väärtus, strateegiline tähtsus Balti regioonis, keerukus, novaatorlikkus, finantsstruktuur ning regiooni esindajate (juhtide, konsultantide, rahastajate jt) kaasamise määr.

Auhinna nominendid valiti kolme Balti riigi era- ja riskikapitali assotsiatsioonide ning riiklike finantsarendusinstitutsioonide – KredExi (Eestis), LGA (Lätis) ja INVEGA (Leedus) – soovituste põhjal.   Balti Era- ja Riskikapitali Valdkonna Aasta Saavutuse auhinda annab välja Euroopa Investeerimisfond (EIF). EIF soovis esile tõsta sündmust, tegevust või turuosalist, mille või kelle panus Balti era- ja riskikapitali valdkonna arengusse oli eelneval aastal kõige silmapaistvam.

EIFi Põhja-, Kesk- ja Ida-Euroopa regioonijuhi Graham Cope'i sõnul panustab selle kategooria auhinna võitja Swedbank Investeerimisfondid aktiivselt Balti era- ja riskikapitali valdkonna arengusse nii rahaliselt kui ka algatades aktiivseid diskussioone teiste kohalike pensionifondidega Balti fondidesse investeerimise teemal ning tehes ettepanekuid seaduseparandusteks. Swedbank Investeerimisfondide hallatavad pensionifondid ja EIFile kuuluva Balti innovatsioonifond on praegu Balti era- ja riskikapitalifondide ühed suurimad investorid.

Balti M&A Aastatehingu vääriliseks hinnatud RSA Balti tegevuse omandamise tehing PZU poolt oli väärtusega 270 miljonit eurot. Tegemist on regiooni suurima ja keerukaima tehinguga 2014. aastal. Leedu ärilehe Verslo Žinios juhi Ugnius Jankauskase sõnul, kes ka M&A Aastatehingu auhinna üle andis, oli komisjoni otsus selle kategooria võitja kohta üksmeelne.

Lietuvos draudimase omandamisega Leedus, Balta omandamisega Lätis ja Codan Forsikringi omandamisega Eestis on PZU tugevdanud oma strateegilist positsiooni Baltikumis.  Tehinguga kaasnesid väga keerulised turuosaliste koondumise kontrolli ja kooskõlastamise küsimused.

Väga oluline oli regioonis ka Balti Era- ja Riskikapitali Aastatehingu tiitli võitnud tehing, millega 3D CAD koostööplatvormi GrabCADi kaasasutajale ja investoritele kuulunud aktsiad müüdi rahvusvahelisele ettevõttele Stratasys. Tegemist on suurima erakapitali investorite ettevõttest väljumisega (osaluse müügiga) Baltikumis käesoleval aastal. GrabCADi tehnoloogiapotentsiaali hinnatakse Skype'i edu vääriliseks.

Balti M&A ja riskikapitali foorumit korraldavad kolme Balti riigi juhtivad majandusajalehed Äripäev, Dienas Bizness (Läti) ja Verslo Žinios (Leedu) koostöös advokaadibürooga SORAINEN. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. November 2014, 09:26
Otsi:

Ava täpsem otsing