Riigikogu valimised võitnud Reformierakond võiks tahta sotsiaaldemokraatidega jätkata, et oma sotsiaalset poolt tugevdada, märkis TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor Rainer Kattel.

- TTÜ Ragnar Nurkse instituudi professor Rainer Kattel.
- Foto: Andres Haabu
Milline koalitsioon Katteli sõnul moodustub, sõltub sellest, mida Reformierakond poliitika mõttes teha tahab. „Kõik kaardid on nende käes. Kui nad tahavad rohkem sotsiaalseid teemasid käsitleda uues koalitsioonis, siis on ilmselt sotsiaaldemokraadid mõistlik, ja keegi kolmas sinna juurde võtta, ilmselt Vabaerakond. Kui nad tahavad aga muid teemasid, nagu majandus, siis saaks teha ju ka väga tugeva parempoolse koalitsiooni, IRLi ja Vabaerakonnaga,“ rääkis professor.
Katteli hinnangulk võiks see olla pigem sotsiaalne pool, millele tahaks Reformierakond hakata rohkem rõhku panema järgmises valitsuses. Samuti uskus ta, et Reformierakond mõtleb koalitsiooniläbirääkimisi pidades ka juba kohalikele valimistele kahe aasta pärast.
„Majanduspoliitikas nad ilmselt väga midagi ei muuda. Enne valimisi joonistus juba välja, et nad tahavad sotsiaaldemokraatidega jätkata. Reformil on ilmselt mõistlik oma sotsiaalset poolt tugevdada,“ märkis Kattel. „Pensionärid ja demograafia läheb kõige sellega kokku.“
Kattel märkis, et läbirääkimised sotsiaaldemokraatidega võiksid minna lihtsamini, kuna neil on äsjane koostöökogemus Reformierakonnaga olemas, aga Vabaerakond on „must hobune“, kelle programm oli väga lühike ja lööv. „Eks nad peavad välja mõtlema, millega nad laua taha lähevad. Sellest sõltub väga palju. Võib-olla lähevad nad poliitilise süsteemi reformi peale välja,“ rääkis Kattel uues erakonnast. Kattel uskus, et majanduspoliitikas neil Reformiga probleeme ei tohiks olla. Juba homme lõunaks võib tema sõnul palju rohkem selguda.
Isegi siis, kui Edgar Savisaar loobuks koalitsiooniläbirääkimistel osalemast, oleks Katteli sõnul väga keeruline näha teda koalitsioonis. “Kõik on päris kaugele end aknast välja upitanud, öeldes, et nad Keskerakonnaga, eriti Edgar Savisaarega koostööd teha ei taha. Siis peaks Keskerakond nii palju kompromisse tegema,“ rääkis professor.
Kuna parem maailmavaade sai riigikogus rohkem kui 51 häält, oleks see Katteli hinnangul loogiline, et nendest erakondadest ka valitsus moodustuks. „Reformierakonnal on piisavat tahet ja paindlikkust, et koalitsioon kokku panna,“ uskus ta.
Katteli sõnul EKREt väga koalitsioonis ei nähta, kuna teda peetakse liiga ettearvamatuks. „Vabaerakonna sees on mitmeid väga kogenud poliitikuid nagu Herkel ja Adams,“ nimetas ta. „Neil ei ole küll ministrikogemust, aga on riigimehelik kogemus. Nendega on oluliselt lihtsam rääkida kui Helmedega.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!