• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Valdkondade parimad: mis toob kõva palga?

  Fund Ehituse juht Ott Kikkas ja president Toomas Hendrik Ilves panevad 2013. aasta aprillis nurgakivi Eesti Rahva Muuseumile. Tollel aastal on Fund Ehitus oma sektori parimate palgamaksjate hulgas. Foto: Andras Kralla

  Äripäeva koostatud värske Palga TOPi valdkondade parimad palgamaksjad kinnitavad nagu ühest suust, et kõrge palga toovad head oskused ja kõva töö.

  Finantssektor on traditsiooniliselt kõrgelt tasustatud, sest tegu spetsiifilisi teadmisi nõudva valdkonnaga.
  Kommentaar: Eesti ajude eksport
  Ülo Adamson, Trigon Capital ASi juhatuse liige 
  Meil on enamik töötajaid know-how- ja oskustöölised ehk töötame ajudega, seega meie palkade võrdlemine Eesti keskmise palgaga ei oleks päris õige. Meil on Eesti ajude eksport. Me nõustame palju ka investeerimisfirmasid, see on kõrgete nõudmistega töö ja selle eest makstakse kõrget palka. 
  Juhime ettevõtteid, mis tegelevad tootmisega ja jaekaubandusega, kui vaadata nende keskmiseid palku, siis sarnanevad need palju rohkem Eesti keskmisega. Meie töötajad tegelevad investeerimisprojektide juhtimisega ja haldamisega ja see on kõrgelt tasustatud töö. Paljud tööd, mida nad teevad, hõlmavad investorite raha üle maailma, sh suur osa Skandinaaviast. Investeerimisfondid, mida juhitakse, asuvad Eestist väljaspool.
  Finantssektori parimad palgamaksjad
  (keskmine brutokuupalk eurodes)
  1. Danske Capital 50032. Trigon Capital 45453. SEB Varahaldus 44704. Swedbank Investeerimisfondid 37305. Ambient Sound Investments OÜ 30566. Nordea Pensions Estonia 29917. Global Guarantee OÜ 24298. Kredex SA 23699. PriceWaterhouseCoopers AS 213110. Eesti Väärtpaberikeskus AS 1994
  Veondus ja laondus
  Kommentaar: Töötajaid motiveerib stabiilne sissetulek
  Ülo Eero, TS Shippingi juhatuse liige
  Meie palgapoliitika aluseks on multifunktsionaalse jäämurdja Botnica rahvusvaheliste nõuete kohane mehitamine ja aastaringne laevale tasuva töö leidmine. Peame tagama tõrgeteta TS Shipping OÜ-le laeva ostuga kaasnenud kohustuste täitmise.
  Arvestades DP3 klassi laeva Botnica enda tehnilist keerukust ning Botnicaga teostatavate tööde, eriti off­shore-tööde keerukust nii vee all kui ka vee peal, on nõuded laeva mehitamisele, meeskondade sertifitseerimisele ja meeskondade palgaskaaladele paika pandud nafta ja gaasitööstuses kasutatavate industrial standard põhimõtetega. Töötajate palgad sõltuvad teostatavate tööde keerukusest, laeva offshore-töödeks rentinud prahtija nõuetest, lepingu pikkustest ja laeva tööregiooni asukohast. 
  Palgaedetabelisse suhtun ilma emotsioonideta, kuna saame väga hästi aru, et teatud töökohtadele esitatud vägagi spetsiifiliste tingimuste täitmine võib olla äärmiselt raske. Konkurents selles vallas on väga tugev, kuna tuleb konkureerida samal offshore-laevade prahiturul selliste riikide offshore-laevastikega kui Norra, Inglismaa, Saksamaa jt, kus palgad on suuremad. 
  Töötajaid motiveerib suurel osal aastast see, et meremeestel on teiste meremeestega võrreldes tavapäratu lähedus oma kodule ja perele. Lisaks sellele töögraafik, hea elu ja olmetingimused laevas. Stabiilne sissetulek ehk siis Eesti mõistes üsna kõrge stabiilne palk, mis annab meremeestele võimaluse lihtsamalt näiteks kinnisvaraostu raames pangalaenu saada. Lisaks sellele on meil tööandja kulul lisakoolituste saamine, tagamaks näiteks tõusu ametiredelil. Lisakoolitustelt saadud sertifikatsioon kehtib üldjuhul kõigis offshore-laevades üle maailma. Samuti teeme töötajatele õnnetusjuhtumite kindlustuse välismaiste suurte ja soliidsete kindlustusfirmade juures suurematele summadele, kui seda nõuab Eesti seadus.
  Veonduse ja laonduse sektori parimad palgamaksjad
  1. Spacecom AS 10 7412. Tarcona AS 41053. TS Shipping 36474. Panaviatic AS 33185. Tschudi Ship Management AS 28716. Via3L Spedition OÜ 23467. Alfons Hakans OÜ 23058. Eesti Loots AS 22499. Nord Service OÜ 181710. TNT Express Worldwide Eesti AS 1674
  Masina-ja metallitööstus
  Kommentaar: Skandinaavias Eesti meestel hea maine
  Andres Mitt, Scanest OÜ omanik ja juhatuse liige
  Scanest OÜ on loodud 2013. aastal ja tegutseb Skandinaavia riikides. Teeme koostööd Soome ja Rootsi tehastega. Tegemist on hooajalise tööga, Eesti mehed teevad metallitöid ja paberitehaste korrashoiu töid. 
  Töötajaid motiveerib see, et olen ise vastutulelik, kui vaja näiteks oma asju ajada ja puhata. Oleme samade töötajatega tegelikult aastaid koostööd teinud ja tunneme üksteist. Eesti meestel on Skandinaavias hea maine ja nende tööga ollakse rahul.
   
  Masina- ja metallitööstuse parimad palgamaksjad
  1. Scanest OÜ 22542. Uniks Marketing OÜ 22023. MBnet Pinnatöötluse OÜ 20894. Meiren Engineering OÜ 17385. ETS Nord AS 16516. Monier OÜ 16387. Metagrupp OÜ 15808. Kinema OÜ 15349. Valdek AS 151110. Finest Steel AS 1499
  Ehitussektor
  Kommentaarid: Tulemustasu on liikumapanev jõud
  Indrek Saar, Vilcon Ehitus OÜ üks omanikest ja juhatuse liigeMeil on enamik töötajaid objekti ja -projektijuhid, kes veavad hoonete ehitust. Tavapäraselt seatakse iga saadud lepinguga meeskonnale ülesanne, mille täitmine ja ülemine toob boonuseid. See on põhjus, miks 2013. aastal olid kõrgemad palgad. Kui võtta meie põhikuupalk, siis me kindlasti ei oleks nii esirinnas. 2013. aastal oli meil väga hea aasta, mitu projekti sai lõpetud ja inimesed on saanud tavapärasest rohkem raha.Seega, kui ettevõttel on läinud hästi, siis läheb hästi ka inimestel. Eelmine aasta meil tulemustasude poolest nii hea ei olnud. Usun, et olukord on aasta- pooleteise pärast oluliselt parem kui täna. 
  Töötajaid motiveerib kogu komplekt. Ainult raha pärast ei käida tööl. On teisigi ettevõtteid, kus teeniks sama raha. Meil on väike, sõbralik ja kokkuhoidev kollektiiv, mis on tänapäeval oluline. Suhted töötajate vahel on paremad ja lähedasemad kui suuremates ettevõtetes, kus töötaja kõiki kolleege ei tunnegi. Mõni inimene on ka tagasi tulnud meie juurde sellepärast. 
  Põhipalk muutub meil ka, kuid tulemustasu jääb liikuma panevaks jõuks. Põhipalka oleme tõstnud vastavalt ümberringi toimuvale, lähtume majandusolukorrast. Viimati tõstsime 2013. aasta lõpus. Häid inimesi ei ole tegelikult võtta, töötajad tuleb kas ise välja koolitada või konkurendilt üle lüüa.
   
  Suurem vastutus toob suurema tasu
  Tarvo Kuusk, Taskar OÜ juhatuse liige 
  Kasutame Taskaris sektoris laialt levinud mudelit, kus töötajale väljamakstav tasu koosneb paljudel juhtudel kolmest komponendist – põhipalgast, objektitasust ja tulemustasust. Töötasu keskmist tõstabki märgatavalt tulemustasu, mida töötaja saab eelmiste perioodide väga hea töö eest.
  Ettevõttele olid head nii 2013. kui ka 2014. aasta. Siin on väga selge põhjus – suuremahulised ELi struktuurifondidest rahastatavad tellimused keskkonnaehituses ja välisvõrkude ehituses jõudsid neil aastatel lõpule. Maksti välja varasemate aastatega kogunenud tulemustasusid.
  Tänavu on aga tegevus keskkonnaehituses märgatavalt vähenenud, kuna sõltume oluliselt avaliku sektori hangetest. Praeguseks ei ole veel käivitunud ka uus eelarveperiood. Tuleb märkida, et oodatav ELi eelarveperiood aastani 2020 on ehitussektori jaoks oluliselt tagasihoidlikum. Avaliku sektori ehk riigi ja omavalitsuste tellimuste tugev kõikumine ajas seab surve alla ka tööjõuga seoses. Koos mahu langemisega tuleb vähendada ka tööjõudu. 
  Tublisid töötajaid on raske leida. Ja nii ongi tavaline, et hea meeskond kujuneb ajaga. Hinnatud vaba tööjõudu tööturul reeglina leida pole. Väärt inimesed töötavad suhteliselt paiksena, kuna neid hindab ka olemasolev tööandja. Meile on alati olnud oluline oma töötajatele pakkuda head töökeskkonda, arendada oskusi ning maksta väärilist tasu.
  Otse loomulikult on igale inimesele väga oluline motivaator tema töötasu suurus. Meie ettevõtte töötajad on tippspetsialistid, kellel suur vastutus. Ja suurema vastutusega kaasneb ka kõrgem töötasu. Töötaja jaoks, kelle töötasu võimaldab põhivajaduste rahuldamisele lisaks enda ja pere elukvaliteeti mitmekesistada, on olulised ka muud väärtused peale palga. Mõtlen kolleegide vahelisi häid suhteid, tiimitunnet, vaheldusrikast ja väljakutseid esitavat tööd, täiendkoolitusi.
  Me peame kõrvuti palgaga väga oluliseks töökeskkonda tervikuna. Oleme suutnud luua mõnusa ja üksteist toetava töise õhkkonna, kus inimestel meeldib töötada. Selle näiteks on kasvõi asjaolu, et vajadusel ollakse töiste ülesannetega valmis meelsasti ka vabal ajal tegelema.
   
  Kolmekordne palgavahe ei ole üllatav
  Andres Ruuge, TEN OÜ juht
  Minu palk sisaldab ka dividende, mis on jaotatud kuude lõikes. Umbes kümme aastat olen endale sama palka maksnud, aga 2013. aastal ehitasin endale maja, siis oli rohkem raha vaja. Kui töötaja saab keskmiselt 2500 eurot kuus, siis juhataja kolm korda suurem palk ei ole üllatav. 
  2013. aastal oli töötajate keskmine palk 2952 eurot ja kõik palgal olevad Eesti mehed töötasid Soomes ja Rootsis. Kunagi alustasin ehitust Eesti turul. Välismaal töö otsimine oli hädasund. Umbes kümme aastat olen seal äri ajanud. 
  Mul on töötajate tuumik olnud suhteliselt sama, kümme meest on läbinud vajalikud koolitused ja neile saab anda ükskõik mis tööd. Palganumber on privaatne ning mina üritan hoida madalat profiili.
  Ehitussektori parimad palgamaksjad
  1. Bengel Grupp OÜ 11 1692. Markotoni OÜ 36893. Taskar OÜ 31424. Fund Ehitus OÜ 31405. Stipend OÜ 29706. TEN OÜ 29527. Hexagram OÜ 29348. Vilcon Ehitus OÜ 29179. Silveete Ehituse OÜ 274610. NCCEhitus AS 2403
  Veel valdkondade parimaid
  Tervishoiusektori parimad palgamaksjad
  1. Roche Eesti OÜ 48812. Astrazeneca Eesti OÜ 33353. B.Braun Medical OÜ 29464. Hansa Medical OÜ 28855. Pfizer Luxembourg Sarl Eesti Filiaal 26166. Ode AS 22977. Mako Abi OÜ 22628. Dr. Kai Noor Silmakabinet OÜ 21639. Maxilla AS 194010. Kaarli Hambapolikliinik OÜ 1889
   
  Põllu- ja metsamajanduse parimad palgamaksjad1. Männiku Piim OÜ 20972. Raviltos OÜ 17613. Toftan AS 16614. Combimill Reopalu OÜ 14505. Valga Puu OÜ 14356. Vara Saeveski OÜ 13707. Stora Enso Eesti AS 13468. Expertline OÜ 12529. Iriscorp Transport OÜ 122810. Balti Karusnahk AS 1218
   
  Tootmissektori parimad palgamaksjad
  1. Kekkilä Eesti OÜ 24122. Saint-Gobain Ehitustooted AS 23883. Makita Oy Eesti Filiaal 23824. Timo Houses OÜ 23675. Hekotek AS 23236. Tallinna Farmaatsiatehase AS 23137. Rudus AS 23108. Ahtme Killustik OÜ 22889. Uniks Marketing OÜ 220210. Tikkurila AS 2144
   
  Keemiatööstuse parimad palgamaksjad
  1. Tallinna Farmaatsiatehase AS 23132. Takeda Pharma AS 21213. Orica Eesti OÜ 19014. Henkel Balti OÜ 18065. Kevelt AS 17746. Eesti Energia Õlitööstus AS 14297. Orto AS 12188. Vitale-Xd OÜ 10849. Novotrade Invest AS 105310. Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS 960
  Toiduainetööstuse parimad palgamaksjad
  1. Santa Maria AS 17982. Ebm Grupp AS 17183. Tarplani Kaubanduse OÜ 14334. Nõo Lihatööstus AS 13415. Saue Production OÜ 11716. Saku Läte OÜ 11437. Salutaguse Pärmitehas AS 11338. Värska Vesi AS 11139. Scanola Baltic AS 105510. Saaremaa Lihatööstus OÜ 1040
   
  Info ja side valdkonna parimad palgamaksjad
  1. Modirum MDpay OÜ 74572. Skype Technologies OÜ 40553. Proact Estonia AS 27144. Symantec Estonia OÜ 25585. Santa Monica Networks AS 25306. Eesti Interneti SA 25117. Adp Dealer Services Eesti OÜ 24648. Sertifitseerimiskeskus AS 23599. Krediidiinfo AS 218810. Iglu OÜ 1994
   
  Kaubanduse parimad palgamaksjad
  1. 3M Eesti OÜ 26572. Jungent Estonia OÜ 25443. Amari Metals OÜ 24984. Pernod Ricard Estonia OÜ 22465. Pakendikeskus AS 16536. Eugesta Eesti AS 13887. Schetelig Ev AS 13448. Puhastusimport OÜ 13089. Vevid AS 130210. Truckparts Eesti OÜ 1222
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Ivo Suursoo: sektoriaalsed langused on paratamatud, aga nendega oleme ju harjunud
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kui riik suudab Euroopa Liidu taastefondi rahad sügiseks majandusse tuua, siis pigem jääb majanduskasv plussi, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Paljusid hullutanud investeering tegi rikkaks vaid ühe mehe
1990ndate lõpus, kui Eesti punaimpeeriumis veedetud aastatest alles taastus, käis üle USA üks ajaloo veidramaid buume Hollandi omaaegse tulbisibulamaania järel: Beanie Babiese buum.
1990ndate lõpus, kui Eesti punaimpeeriumis veedetud aastatest alles taastus, käis üle USA üks ajaloo veidramaid buume Hollandi omaaegse tulbisibulamaania järel: Beanie Babiese buum.
Raadiohommikus: uued, silmapaistvad ja parimad juhid
Äripäeva raadio uue nädala hommikuprogrammis ja saatepäevas annavad tooni, mõtteainet ja vastuseid silmapaistvad Eesti juhid.
Äripäeva raadio uue nädala hommikuprogrammis ja saatepäevas annavad tooni, mõtteainet ja vastuseid silmapaistvad Eesti juhid.
Raadiohitid: hinnatõusust ja investeerimisest
Äripäeva raadionädala kuulatavaimad saated rääkisid harjumuspäraselt investeerimisest ja sekka ka makromajanduslikest trendidest. Esiplaanil olid ka kiirest hinnatõusust rääkivad saated.
Äripäeva raadionädala kuulatavaimad saated rääkisid harjumuspäraselt investeerimisest ja sekka ka makromajanduslikest trendidest. Esiplaanil olid ka kiirest hinnatõusust rääkivad saated.
Tootjahinnad on aastaga tõusnud kolmandiku võrra
Tavalise inflatsiooni numbrid kahanevad selle kõrval, kui palju on tõusnud sisendite hinnad tööstuses, aga ka väljamüügil. Tööstustoodangu tootjahinnad kasvasid apriilis 32 ja ekspordihinnad 25 protsenti.
Tavalise inflatsiooni numbrid kahanevad selle kõrval, kui palju on tõusnud sisendite hinnad tööstuses, aga ka väljamüügil. Tööstustoodangu tootjahinnad kasvasid apriilis 32 ja ekspordihinnad 25 protsenti.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.